- Inzerce -

Three Free Radicals: Travelogue

Dva hudebníci: elektronik Scott L. Miller z Minnesoty, zde se sounddesignovým systémem Kyma, a estonský kytarista Mart Soo, zde i s elektronikou, tudíž tři nástroje. Free a radikální: co nejvíc. Album (jejich druhé): Travelogue. Nahráno: 9. října 2016 v Tallinnu, zmixováno Millerem. Vydáno na Improtest Records. Připadá mi, jako by těch osm ošidných spoluprácí dvojice oscilovalo mezi frakturováním, loopováním, lyrizováním, objevováním a nekonečněním (pokud to dovoluje rozsah 47minut a 31 vteřin), ale také mezi vlivy Freda Frithe, Xaviera Charlese nebo Uchihashiho Kazuhisy, abych uvedl alespoň tři hudebníky, s nimiž Soo spolupracoval.

Ale v té celistvosti přece jenom najdeme škvíry, které ji porušují a vytvářejí fluidní skvrnitost. Tak tomu je v Roundabout, vyplombovávaném, vytutlávaném, až zutrhačněně skluzmém pěchování. Tak tomu je v The Flaneur, odtajemňovaně vychroumávaném a vyjektávaném smýčení, (prů)vlakovaném vždy s novými vlisy a zástřelnostmi. Nejinak je tomu v Passing Turbulence, skutečně turbulentně zaharampáděném, vykrustňovaném a vyzávratněném probalamucování. A v Departure Lounge Fantasy se zase profantazírujeme do zvehementněného třeskutání, výplesknostně (ro)zvírněného a rozstřemhlavněného do ujetého vířivkování. Ale je to Weekend Casino Junket, které ruletově ujiíždí a průsakuje do chaotizujícího galimatyáše. A co Suburban Tourist? Ten je až tamtamově samohybný se zachvativým nadmelodizováním, uhadovačně proměnlivý až do perpetuálně mobiliárního prubírování a zduřivého vyštěrkovávání. Což nás přivádí k Perambulation, namátkově vybudovanému a vykolísávaně rozbandážovanému s rozbřídávavým dialogem, plným mručivosti a vydeptávání. Což zakončí Passage Home, kladívkově odsekávané či podpálkovávané, vytěsňovaně vydusňované, vyvolávající obrazivou atmosféru, plnou zaklíčovaného kličkování. Toto vše vás tedy na Travelogue čeká – a navíc spojnicová souhra, zaplněná houževnatou atakovostí a probírkovou průnikovostí až do závěrečného dohroucení. Není to snadné album (ani vznikem, ani poslechově), ale je napěchované províjivým vytěsňováním a vydeptáváváním – a to už za poslech stojí.

Three Free Radicals: Travelogue

Improtest (https://www.discogs.com/label/235091-Improtest-Records)


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.