- Inzerce -

Znáte Wima? Režisér jako DJ

V kině Ponrepo se chystá přehlídka filmů Wima Wenderse. Neškodí proto připomenout si, jak silný má tento režisér vztah k hudbě.

Pro německého režiséra Wima Wenderse je hudba více než jen podkresem k dění na plátně, často funguje jako další vrstva příběhu nebo samostatná postava; s hudbou spjatá zařízení jako rádio, gramofon či jukebox hrají roli symbolických objektů. Wendersova kariéra začala na konci šedesátých let, kdy rockoví hudebníci začali pociťovat nutkání k překračování norem hudby coby bezstarostné zábavy a toto balancování se v hudební složce jeho filmů také odráží. V knize esejů Logika obrazů zmiňuje, že když začal dělat filmy, výchozím bodem pro něj byla hudba. „Alabama například vzešla z Dylanovy písně All Along the Watchtower, která ve filmu zazní dvakrát, nejprve v Dylanově verzi, pak v té od Jimiho Hendrixe. Mezi nimi je jako vložka umístěn příběh.“ Wenders má na kontě také čistě hudební snímky a vedle toho se příležitostně objevuje v roli DJe nebo hudebního producenta. V té spolupracoval například s berlínskou kapelou Infamis.

Wendersovy filmy mají své velké a slavné hudební momenty, ale také nenápadné detaily. Do první kategorie jistě patří Nebe nad Berlínem a vystoupení Nicka Cavea. Do kategorie druhé můžeme zařadit scénu z filmu Alice ve městech, kde si v závěru na lodi prozpěvuje mladá žena. Její představitelkou je Sibylle Baier, která právě v době natáčení tohoto snímku nahrála několik písní s akustickou kytarou. Úryvek, který slyšíme, pochází z jedné z nich, nazvané Softly. V jiném místě filmu lze z rádia zaslechnout fragment další její písně, jež se jmenuje Wim a zřejmě byla inspirována právě setkáním s filmařem. Písně zůstaly v šuplíku a Sibylle Baier v hudební ani herecké kariéře nadále nepokračovala, místo toho z Německa přesídlila do Spojených států, kde se věnovala rodině. Třicet let po vzniku její syn nahrávky z pásek zdigitalizoval jako dárek pro rodinu. K CD se dostal J Mascis z kapely Dinosaur Jr., který se rozhodl jej vydat. Díky tomu si můžeme poslechnout verše o Wimu Wendersovi: „Znáte Wima? Má rád města, najdete ho u hracích automatů, které plní sny. (…) Znáte Wima? Má rád města a já mám ráda jeho.“

Národní filmový archiv nachystal na konec ledna a únor přehlídku několika Wendersových filmů, kde najdete vedle slavného Nebe nad Berlínem i starší a méně známé položky, jako je právě Alice ve městech, Americký přítel nebo Strach brankáře při penaltě.  Přehlídka je zároveň malou poctou loni zesnulému velkému švýcarskému herci Bruno Ganzovi a připomínkou dalšího Wendersova věrného souputníka, rakouského spisovatele Petera Handkeho, který před několika týdny převzal Nobelovu cenu za literaturu. Promítnuty budou všechny čtyři celovečerní filmy, které spolu Wenders a Handke vytvořili. Celý program najdete zde.

HIS Voice k této příležitosti smíchal něco málo hudby spojené s Wendersovými filmy, kde kromě písní zazní i filmová hudba jeho dlouhodobého spolupracovníka, skladatele Jürgena Kniepera nebo krátký příspěvek krautrockerů Can.

Jürgen Knieper – Rippley’s Game

The Kinks – Nothin‘ In The World Can Stop Me From Worryin‘ ‚Bout That Girl

Can – Alice

Laurent Petitgand – Zirkusmusik

Nick Cave – Cassiel’s Song

Jürgen Knieper – Urstromtal

John Barry – Chinatown Incident

Sibylle Baier – Wim


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.