- Inzerce -

Angles: A Muted Reality

Nový počin švédského minibigbandu pod taktovkou saxofonisty a skladatele Martina Küchena.

Pod názvem Angles 7 se u nás toto uskupení představilo v Hradci Králové na festivalu Jazz Goes To Town v roce 2017. Většinou bývá sestava devítičlenná, ale existují i tříčlenné nebo desetičlenné mutace. Tentokrát sice v názvu chybí číselný přídomek, ale sestava čítá pro změnu osm členů, přičemž většina pochází z původní sestavy, jen na postu bubeníka vystřídal Andrease Werliina pro tuto příležitost Konrad Agnas.

Hned úvodní titulní epochálně vystavěná skladba A Muted Reality je jakousi mutantní přetaveninou jazzu. Začíná poklidně pianem a od něho se pak vše postupně rozvíjí. V téhle podobě Martin Küchen nepředvádí své experimentální dovednosti, ale vychází z jazzového jádra, které obohacuje v součinnosti s ostatními hráči do promyšleného několikaúhelného aranžmá (záleží vždy právě na počtu aktivních hráčů, protože každý tu promítá svůj pohled). Každý jednotlivý nástroj se zde prosadí nikoli pouze v sólování, ale i individuálním přístupem k celkové souhře. Krásné textury tu vytvářejí dechaři Magnus Broo a Goran Kafješ na trubky, Mats Alenklint na trombón a suzafon a sám Küchen na altsaxofon. Někde jakoby v pozadí, ale výrazně tvrdí basu Johan Berthling a oparový efekt vytvářejí Mattias Stahl na vibrafon a pianista a hráč na syntezátor Roland Juno 106, Alexander Zethson.

Ve třech rozsáhlejších skladbách desky plyne vše povětšinou v poklidné rovině, ale občas přijde náhlé vzedmutí a kadence, jež se pak zase odlehčeně vyrovná do zajímavé skládanky s mnoha pozoruhodnými nuancemi. Küchenova velkokapelová tvorba bývá přirovnávána k přístupu Charlese Minguse a opravdu na tom něco je. Dokáže totiž ze svých spoluhráčů vymámit to nejlepší, podpořit jejich jedinečnost a invenci a vybudit v nich mnohdy možná skryté schopnosti, ale zároveň dát kompozicím tmelící ráz.

Brzy si ho budeme moci i u nás vychutnat naživo. Küchen totiž dorazí 19. srpna na vystoupení u příležitosti prvních narozenin rádia Ponava do stejnojmenného café na kraji parku Lužánky v Brně, kde mu budou parťáky česko-dánský hráč na objekty a hračky Martin Klapper a ve druhé části také dechař Radim Hanousek a bubeník Jan Chalupa.

Angles: A Muted Reality
Clean Feed (https://www.cleanfeed-records.com)


Marian Palla: Na hudbě není důležité, co zazní a jestli vůbec

Když jsem se měl učit, tak jsem hrál, a když jsem se dostal na konzervatoř, tak jsem zase maloval. Teď mě napadá, co budu dělat, až tu nebudu, uvažuje moravský umělec.

Může být krize krásná?

V Kampusu Hybernská bude ve středu a čtvrtek prostor pro hudbu, zvuk a udržitelnost.

Dlouhé stíny, odcházející světlo a skicář nočních můr Davida Tibeta

Do Prahy se v listopadu vracejí Current 93. Po osmnácti letech vystoupí v kostele sv. Šimona a Judy.

Kytara řítící se z kopce

Marc Ribot hvězdou třídenního festivalu v Labské filharmonii.

Zkouška sirén: Caligula jako opera?

Nová podoba skandálního bijáku drží pohromadě hudbou. 

faust z Berlína

Bubeník Werner Zappi Diermaier dovedl novou sestavu krautrockových legend Faust k druhému albu. Přizval k tomu členy Einstürzende Neubauten i die ANGEL.

Udržitelnost, improvizace i umělá inteligence

Projekt Sustain v Hybernské pokračuje.

Třicet let v zajetí hluku

Radek Kopel o zvukovém proudu jednoho gruntu a řady jmen.

Hermovo ucho – S patosem v srdci

Brno Contemporary Orchestra zahájil novou sezónu koncertem na téma „Kardio“.

Hudební Grand Prix v Monte Carlu

Intonarumori ve městě posedlém automobily – premiéra Luciana Chessy.