Projekt Sustain v Hybernské pokračuje.
V pražském prostoru Hybernská se tento týden uskuteční další, již třetí díl cyklu Sustain: Hudba a udržitelnost. Jeho cílem je mapování vztahů mezi současnou hudební kulturou a problémy souvisejícími s životním prostředím a jeho udržitelností.
Hlavní hvězdou bude americká skupina Sungazer, jejíž jádro tvoří dvojice Adam Neely a Shawn Crowder. Jejich převážně instrumentální tvorba čerpá z jazzu i elektroniky a kreativně si hraje s extrémně komplikovanými rytmy, bleskovými proměnami poloh a zvukové palety. Dvojice rovněž komentuje nejrůznější témata hudebního provozu. Adam Neely s důkladností jazzového šprta vysvětluje, jak dosáhnout toho, aby vaše hudba zněla opile, nebo rozbírá nedávná opatření čečenské vlády ohledně přípustného tempa hudby. V souvislosti s umělou inteligencí coby stále častější součástí našich životů je zajímavý jeho rozbor možností a limitů této technologie pokud jde o často zmiňované nebezpečí nahrazení lidských tvůrců generativními algoritmy. Video zahrnuje zajímavé hudebně-antropologické exkurze i citace z Iannise Xenakise. Sungazer zahrají v Hybernské dvakrát, 24. a 25. října, druhý den odpoledne nabídnou také masterclass.
Před pátečním koncertem Sungazer vystoupí domácí formace nazvaná Hudma, nový projekt čtenářům HIS Voice dobře známého skladatele a instrumentalisty Iana Mikysky. S ním spojili síly Jakub Švejnar, Martin Debřička, Miloš Kunc, Milan Jakeš a Luan Gonçalves, aby vytvořili „globální taneční hudbu, která je otevřená interakci a improvizaci a vkladu jednotlivých členů. Na rytmickém základu čerpajícím mimo jiné z marockého chaabi, detroitského hip-hopu či západoafrických polyrytmů prozkoumává pro naše uši nezvyklé mikrotonální harmonie a melodie pětinotónového ladění, včetně zapojení mikrotonální elektrické kytary i klávesového nástroje Lumatone.“
Další možnost vzdělání nabídne Ondřej Hrách, původní profesí překladatel, ale zároveň hudebník a propagátor témat souvisejících s umělou inteligencí. Ten bude během workshopu 24. října demonstrovat aktuální možnosti AI hudebních generátorů, ale zároveň diskutovat o stinných stránkách jejich provozu právě z pohledu udržitelnosti. Během akce bude prostor pro vlastní tvorbu návštěvníků, bude tedy vhodné přinést si vlastní notebook a sluchátka.
Celý program najdete zde.