Označovat nějakou abstraktnější hudební produkci jako soundtrack k neexistujícímu filmu, je už v dnešní době často trapné klišé, Tobiasi Hallbauerovi bychom to snad ale mohli odpustit. Album tohoto německého multiinstrumentalisty nazvané A Well Known Man, které v neděli 20. března publikoval ruský netlabel Clinical Archives, je v mnoha ohledech zdařilou kolekcí a s konceptem filmové hudby si zahrává navíc poněkud po svém. V bravurně komponovaných zasněných náladách, jež vytvořil se svým nástrojovým arzenálem (především s kytarou, vokály, elektronikou, flétnou či s arménským dudukem a samply muezínského zpěvu), pracuje také s konkrétními zvuky (vytáčení telefonu, rozličné dopravní prostředky), které by se většinou z klasicky produkovaného soundtracku k reálnému snímku odstranily. Do vzniklé kompletní zvukové stopy tak už posluchači skutečně nezbývá než si domýšlet dějovou linii, dialogy, barvy hlasů a vizuální obsah různých, podle charakteru skladeb pravděpodobně dlouhých a pomalých kamerových záběrů, trefně popisujících prostředí blízkého východu a existenciální rozměr jinak pravděpodobně přímočarého příběhu. Tímto způsobem prezentace i často pravidelnou rytmickou strukturou zpřístupňuje Hallbauer svou tvorbu i pro ty méně ortodoxní posluchače „jiné hudby“, přestože i ti si přijdou v proměnlivých zvukových strukturách na své. Nezbývá než stáhnout zde.
Tobias Herzz Hallbauer: A Well Known Man
Zkouška sirén – experimenty na ajmarský způsob
Cergio Prudencio a jeho divoký postkolonialismus
laug.sonoris chce hrát hudbu bez kompromisů
Zrodil se nový ansámbl pro českou a slovenskou soudobou hudbu.
Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?
Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.
Krotitelé zvuku
Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.
Tančit v rytmu slz
Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.
Příběh z jediného úderu
Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.
Hudba v srbských protestech
Protivládní demonstrace očima hudebnice.
Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus
Nové podoby pulzací i nehybných ploch.
Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu
Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.
Cinkat, listovat, zavřít oči
Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.