- Inzerce -

Tomáš Procházka: Eigenharp

Některé nástroje jsou sice neobvyklé, nicméně jejich existence nás na prahu 21. století nevyvede z míry. Jsou ale také hudební nástroje, které vypadají, jakoby je někdo dovezl z jiné planety anebo alespoň převezl do naší doby strojem času. Takovým nástrojem je například Eigenharp. Bohužel se ale nejedná o plnokrevný hudební nástroj, Eigenharp je vlastně pouze vysoce sofistikovaný kontroler k ovládání hudebního softwaru a bez počítače z něj nevyloudíte ani notu. I tak ale stojí za popis.

Eigenharp vyrábí anglická firma Eigenlabs, pro kterou po osmiletém vývoji zkonstruoval John Lambert. Vyhlíží jako elektronický fagot křížený s Chapmanovým stickem, tedy alespoň největší a nejdražší model Eigenharp Alpha. Další je o něco menší Eigenharp Tau a téměř kapesní Eigenharp Pico.

Nástroj je vybaven sadou tlakově citlivých kláves, z nichž každá funguje jako miniaturní joystick a umožňuje tak ovládat ladění a modulaci zvlášť na každé zahrané notě současně. Klávesy jsou po stranách doplněny ribbon kontroléry a navíc okrasou celého nástroje – speciálním dechovým kontrolérem, který právě propůjčuje Eigenharpu vzhled fagotu. Větší modely jsou také vybaveny dvanácti minipady pro perkusivní hru a dále, kromě výstupu pro sluchátka obsahují i mikrofonní vstup vybavený předzesilovačem.

V následujícím videu představuje sám John Lambert nástroj a představuje v detailech jeho konstrukci:




Téma Battlestar Galactica a Eigenharp:




Eigenharped James Bond theme:



A zde ještě trio eigenharpistů:





Zkouška sirén – experimenty na ajmarský způsob

Cergio Prudencio a jeho divoký postkolonialismus

laug.sonoris chce hrát hudbu bez kompromisů

Zrodil se nový ansámbl pro českou a slovenskou soudobou hudbu.

Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.