- Inzerce -

Tomáš Procházka: Zpívající dům

Je libo trochu hudebního gesamtkunstwerku? Nebo alespoň extrémního zvukového kutilství? Americký umělec tvořící pod jménem Quintron  nabízí obojí v podobě jedné ze svých posledních instalací, podivuhodného vynálezu nazvaného THE SINGING HOUSE.

Singing house (Zpívající dům) je skutečný dům stojící v New Orleansu, který jeho tvůrce, eklektický elektronik Quintron proměnil na syntezátor vyluzující drony a  harmonické ambientní zvuky v závislosti na konkrétním počasí.

Singing House je vybaven složitým rozhraním vyhodnocujícím rychlost a sílu větru, aktuální pozici slunce i měsíce, množství a sílu dešťových kapek dopadajích na jeho střechu, které pomocí získaných dat moduluje základní akord E. Celý systém je analogový a dohromady tvoří obří dronový sytezátor hrající osobitou verzi ambientní relaxační hudby, kde není zapotřebí lidské obsluhy. Samo počasí ovládá syntezátor, takže jeho zvuk se mění tak jak se samo počasí mění zminuty na minutu a nabízí i expresivní verzi v případě bouřky, kdy zpívající dům reaguje na ůdery blesků a sílu hromů. Dům je vybaven soustavou různorodých reproduktorů rozmístěných po celém domě, tak že vytvářejí “opravdový surround”.



Singing House demo #1 by Quintron

Videoukázka zpívajícího domu je k vidění zde:



Hudební mág a šílený vědec Quintron je také autorem rozměry poněkud menšího, nikoliv však méně originálního vynálezu, kterým je další analogový syntezátor, s mechanico-optickým ovládáním, nazvaný Drum Buddy. Analogové srdce Drum Buddyho je ovládáno pomocí světelných senzorů, které reagují na otáčející se perforovanou konzervu, do které svítí obyčejná žárovka. Intenzita světla žárovky i rychlost otáčení disku, na kterém stojí plechovka se reguluje na panelu syntezátoru, decentně uloženém v dřevěném boxu. Kromě perkusivních zvuků a zvuku jednohlasého analogového syntezátoru je možno modulovat i audiovstup a filtrovat  signál z dalších audiozařízení propojených s dřevěnou krabicí Drum Buddy. Qiuntron vyrobil všehovšudy deset kusů tohoto zařízení, které dal v lednu 2007 do aukce. Mezi šťastné majitele patří také hudebníci skupiny Wilco nebo Laurie Anderson.

Performance na Drum Buddy shlédněte zde:




Zkouška sirén – experimenty na ajmarský způsob

Cergio Prudencio a jeho divoký postkolonialismus

laug.sonoris chce hrát hudbu bez kompromisů

Zrodil se nový ansámbl pro českou a slovenskou soudobou hudbu.

Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.