- Inzerce -

Lorenzo Senni: Quantum Jelly

Lorenzo Senni: Quantum Jelly

Editions Mego (www.editionsmego.com)

 

Milánský elektronický experimentátor Lorenzo Senni si svou cestu do katalogu prestižního labelu Mego našel poměrně svérázným způsobem. Rozvzpomněl se na své mladické posluchačské nadšení pro taneční styly devadesátých let typu trance, v nichž byly dominantní syntezátorové zvuky, které by se většina současných elektroniků styděla pro svou provařenost a (z dnešního pohledu) kýčovitost použít, a základní inspirace byla na světě.

Jednoduché i komplikovanější repetitivní struktury zadal Senni ze svého laptotpu ke zpracování syntezátoru Roland JP-8000 (ke konci devadesátých let ho měla nejedna hvězda taneční scény) a pět z těchto výsledků už v podstatě bez úprav máme možnost slyšet na titulu Quantum Jelly. Melodická ostináta syntezátorových staccat tu stojí samostatně bez dalších atributů, jakými jsou beat nebo popově taneční hudební forma, protějškem jim jsou jen různá nastavení digitálně přesných delayů a reverbů.

Ze začátku může každopádně setkání s barvami, které nyní známe spíš jako součást koloritu třeba nočních benzínových pump, heren, nonstopů a podobné kultury, působit poněkud překvapivě, ale pro jejich akademičtější uchopení se lze snadno nadchnout. Zvuky jsou to zkrátka šťavnaté a průrazné za všech okolností, jejich vypreparování z pro ně nejběžnějšího kontextu je již samo o sobě staví do nové roviny a posluchačova fantazie pak vedle případných nostalgických vzpomínek může přinést i řadu nečekaných nových asociací. Jde tu zkrátka o pěkný nápad, který se dočkal jednoduché, čisté a pěkně dotažené realizace.




Zkouška sirén – experimenty na ajmarský způsob

Cergio Prudencio a jeho divoký postkolonialismus

laug.sonoris chce hrát hudbu bez kompromisů

Zrodil se nový ansámbl pro českou a slovenskou soudobou hudbu.

Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.