- Inzerce -

Robert Piotrowicz: Lincoln Sea

Robert Piotrowicz: Lincoln Sea

Musica Genera (https://www.musicagenera.net)

 

Nejnovější album Roberta Piotrowicze vychází na dvanáctipalcovém vinylu, jehož každou stranu tvoří jediná skladba. Obě skladby se liší navíc jen číslem (Lincoln Sea I, II), předpokládám tedy že se ve skutečnosti jedná o jediný celek, přepůlený jen stranami vinylu.

Základním a jediným nástrojem nahrávky je Piotrowiczův modulární syntezátor. Nekonají se zde ale žádné orgie arpeggiatorů a nečekejte rovněž žádné aluze na soundtracky z fantastických filmů 50. let. Piotrowicz jde na dřeň, syntezátor bzučí a úpí v pekelných drounech uhnětených z mikrointervalových zvuků a ježatých klastrů, ze kterých jde až někdy strach. Pokud bychom si chtěli představit vizuální doprovod ze zmíněné sféry scifi, viděli bychom nejspíš padat kosmickou loď do černé díry, ve které nakonec navěky zmizí. Celou desku by asi nejlépe vystihlo adjektivum intenzivní. Od samého začátku se proti uchům posluchače zvedne mohutná stěna dronů, která téměř nepoleví ve své intenzitě. Pokud se na chvíli ve skladbě objeví ztišení, vystřídá ho záhy podobně intenzivní hukot spletený z mikrointervalů vrtajících do mozku posluchače jednu dírku za druhou. Změny v předivu bzučících tónů jsou pomalé a do sebe zapletené. Lincoln Sea z názvu alba je arktické moře rozkládající se mezi Grónskem a východním pobřežím Kanady. Chladná, těžká a nekompromisní hudba je jeho uvěřitelným obrazem.

Lincoln Sea je radikální album, hudební a zvukový monochrom ze vzdálené dimenze, navazující intenzivní pocit jiného času.

Ukázka k poslechu je zde: https://soundcloud.com/rurokura/lincoln-sea-part-1-excerpt

 



Zkouška sirén – experimenty na ajmarský způsob

Cergio Prudencio a jeho divoký postkolonialismus

laug.sonoris chce hrát hudbu bez kompromisů

Zrodil se nový ansámbl pro českou a slovenskou soudobou hudbu.

Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.