- Inzerce -

Radiový koutek: Radio Spaceshuttle

LRG radio1_201503120950328.jpg

Pirátské vysílání na krátkých vlnách má minimálně v západní Evropě silnou tradici. Ve Spojeném království šedesátých let přinášely pirátské vysílačky z mezinárodních vod  proud populární a rockové muziky na ostrovní pevninu. Paradoxem je, že dodnes ceněné divize BBC (Radio 1-4) vznikly právě jako reakce  na tyto pirátské pořady formátu „Top 40“. 

LRG radio2_201503120950449.jpg

Pirátské vysílání s nástupem internetu ztratilo jistou auru výjimečnosti, přesto se na vlnách stále najde množství nelegálních stanic. Ty jsou v činnosti převážně o víkendu a lze je naladit na okrajích běžných rozhlasových pásem. Mezi oblíbené vlnové délky pirátů patří hlavně 49 metrů, ale slyšet jsou leckde. Zájemci o poslech bez vlastnictví krátkovlnného přijímače mohou využít i webový přijímač s AM modulací.  Program tvoří dramaturgy neomezovaný proud hudby, čtení posluchačských reportů a identifikační relace složená většinou z jinglů, emailové adresy nebo telefonu pirátských operátorů. Vysílající jsou většinou rádi za každou zprávu o poslechu, nezřídka za mírný poplatek posílají i odpovědní QSL lístek (kartička pohlednicového formátu s bližší informací o vysílači). Vkus rozhlasových stanic je velice rozdílný a objevují se neznámé popové šlágry, rock, lidovky, všechny odrůdy popu a jenom velmi zřídka elektronická hudba. Někdy je poslech těchto stanic natolik bizarní, že jde bez větších problémů natěsnat pod pojem „jiná hudba“.

LRG radio3_201503120950536.jpg

Jednou z agilních pirátských stanic v éteru je nizozemské Radio Spaceshuttle. První vysílání proběhlo v listopadu roku 2002 na frekvencích 6305 a 6275 kHz. Posluchačům přináší nepravidelné víkendové relace orientované převážně na hudební program. Obsah vysílaní je otevřený všem posluchačům a provozovatel stanice Dick prosí na internetových stránkách o rady pro budoucí pořady. Stanice je poměrně dobře slyšitelná v Evropě, při vylepšených podmínkách se z poslechu zaradují i posluchači na jiných kontinentech. Takto vypadá studio a vysílač:

LRG radio4_201503120951094.jpg

LRG radio5_201503120951233.jpg

Stanice  dokonce uvádí momentky svých posluchačů, mezi které se zařadil také Antonín Svoboda z ČR. Na stránkách je ke shlédnutí jeho radiový koutek a posluchačský lístek.

LRG radio6_201503120951366.jpg

Záznam pořadu „Power of Rock“ z nedělního podvečeru (1. března) na frekvenci 9600 kHz je ke stažení zde, k poslechu níže.

Radio Spaceshuttle by Radiovy_Koutek on Mixcloud


Zkouška sirén – experimenty na ajmarský způsob

Cergio Prudencio a jeho divoký postkolonialismus

laug.sonoris chce hrát hudbu bez kompromisů

Zrodil se nový ansámbl pro českou a slovenskou soudobou hudbu.

Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.