- Inzerce -

Weber: zwei

Lipský jednočlenný projekt Weber koketuje s diskurzem analogově znějící elektroniky aplikované na struktury taneční hudby. Ve výsledku přitom nachází otevřený prostor pro syrovou zvukovou poezii. Tématy se stávají spíše různé zvukové procesy s minimální melodickou informací nad podobně minimalisticky stavěnými basovými groovy, které jsou často i nejzpěvnějším prvkem v celé skladbě. 

Je to zvláštní disciplína, hledat osobité vyjádření v umísťováním kopáku, virblu, hihatky a clapů a tomů do šestnácti kroků, ale i jen se zvuky klasického analogového charakteru to zjevně stále jde. Uvidí až nějaké další generace, zda estetika Rolandu TR-808 či 909 bude pro hudebníky inspirativní podobně dlouho, jako je třeba dodnes smyčcový orchestr. Stále autentičtější sampling a digitální simulace přitom v obou případech už dávno znejišťují většinu puristů. Ani na této sympatické kolekci není příliš určující poměr analogu a digitálna ve zvucích a efektech. Digitální neolit tu komunikuje s analogovým paleolitem v krásně dubově nabasovaných delayích a dozvucích při dostatečné dávce odlidštěnosti člověkem stvořených strojů a při o něco vyšší než běžné míře sumu. Má to zřejmě působit jako nahrané na čtyřstopák a dost možná to tak i je. Každopádně je vše v naprostém pořádku: kopáky jsou často rovné a příjemně tučné, a křivky intenzit efektů na ostatních instrumentech jsou sympaticky dlouho neperiodické. 

Osobní poznámka recenzenta: o vytvoření v neskutečném množství detailů podobné nahrávky jsem se také několik let snažil s vědomím, že již jen maximálně několik let zbývá do cíle. Najednou je můj život o notný kus bezstarostnější.

 

Weber: zwei

Holger (https://holger-records.com)


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.