- Inzerce -

Videa na víkend: 910

Historické události máme sklon si pamatovat tak trochu vytržené z plynutí času. To, co se dělo těsně před nimi, bývá často zapomenuto. Vzhledem ke včerejšímu výročí zničení Světového obchodního centra v New Yorku se nabízí otázka: Bylo něco ve vzduchu den před ním? Ne snad, že bych si myslel, že na ni dokážu najít odpověď, ale přesto mě zajímalo, co se tehdy dělo ve světě hudby. Těch čtrnáct let představuje poměrně dávnou minulost v dějinách internetu, ale již nějaké ty záznamy máme. Pokud se budete snažit hledat videa z koncertů, které se konaly 10. září 2001, budete se muset prohrabat desítkami amatérských záznamů vystoupení Michaela Jacksona z Madison Square Garden, kde oslavil třicet let své sólové kariéry. Takže z té záplavy jedna hitovka:

V newyorském Central parku se téhož dne odehrál koncert spojující zástupce různých náboženství:

 

V nizozemském Tilburgu mezitím avant-country-bluesový kytarista Eugene Chadbourne komentoval americkou zahraniční politiku v písni America Stands Tall. „Zničíme tisíc národů, aby se naše střední třída cítila na dovolené bezpečně.“ Výčet historických prohřešků zní v kontextu toho, co se událo následující ráno, opravdu zajímavě.

 

Ze světa hudebních technologií přineslo 10. září zajímavou novinku zpravodajství CNN. Společnost Philips a David Frerichs vyvinuli první samostatný přístroj, který uměl vedle CD přehrávat i internetová rádia.

A někdy v té době začal Karlheinz Stockhausen psát Sonntags-Abschied, finální scénu své opery Sonntag, finální části operního monstrcyklu Licht. Scéna je psána pro pět syntezátorů.

A co se dělo 10. září v Čechách? Kupříkladu ve Slaném se konal varhanní festival. Tedy ne, že by se nic jiného nedělo, ale promořenost internetem a dokumentační možnosti přeci jen nebyly takové.

 

 

 

 


Nejde jen o talent, ale hlavně o podmínky

S Barborou Vackovou Gillies o ženách skladatelkách.

Zkouška sirén – experimenty na ajmarský způsob

Cergio Prudencio a jeho divoký postkolonialismus

laug.sonoris chce hrát hudbu bez kompromisů

Zrodil se nový ansámbl pro českou a slovenskou soudobou hudbu.

Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.