- Inzerce -

Jan Karman a vymítání ďábla

Nizozemský skladatel Jan Karman se narodil v roce 1937 v nizozemském městě Colijnsplaat a v oboru komponování hudby je samoukem. Jeho bratr byl varhaníkem v místním kostele a od něj se Jan od sedmnácti let učil hrát na tento královský nástroj. Zprvu se nevydal na cestu hudebníka; vystudoval pojistnou matematiku a informační technologie. Během studia se ale vedle varhan začal učit také na flétnu a zkoumat kompozice Janáčka, Hindemitha a Genzmera, protože ho lákalo komponování. Vzorem mu byl belgický skladatel a varhaník Flor Peeters (1903-1986). Ale opravdu vážně se pustil do psaní hudby poměrně nedávno, až v roce 2008. Přesto má na svém kontě již úctyhodnou řadu komorních skladeb, sice nikoli rozměrných, ale premiérovaných známými instrumentalisty a vokálními soubory. Základem nástrojového arzenálu jsou pochopitelně varhany a různé druhy fléten. A tak není divu, že jeho kompozice zní na festivalu La Côte Flûte Festival na břehu Ženevského jezera. Jeho uměleckou ředitelkou je totiž kmenová interpretka Karmanových flétnových partů, Švýcarka Carole Regue. Dalšími flétnistkami, pro něž skladatel hojně píše, jsou Florence Ursenbacher a Španělka Célia Gonzáles. Varhanní party pak často přenechává např. ruskému virtuózovi Denisi Fedorovovi.

A jako rozloučení s vánočním časem si poslechněme čtyřvětou skladbu, kterou mi exkluzivně pro HIS Voice Jan Karman poskytl – jmenuje se Pour Chasser le Diable, Drame Réligieux. Je inspirována náboženskou praxí vymítání ďábla. Základem první věty La Mélancolie je varhanní fuga s melodickým hlasem inspirovaným tzv. Ženevským žaltářem z roku 1565, dodnes známým v protestantských církvích; léčený člověk se podle něj musel modlit. V La Nosophobie (Air Ricercare) se přidává flétna, v následující části L´Exorcisation (Caprice) navíc ještě tenorový saxofon. Skladba vrcholí chorálem L´Euphorie…

https://www.ganuenta.com/comp/PourChasser.mp3

 

 


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.