- Inzerce -

Ospalý pohyb: Ü

V česko-slovenské spolupráci labelů Deadred a Starcastic Records vyšlo EP (ve formě CD a dvanáctipalcového vinylu) legendární slovenské formaci Sleepy Motion, respektive Ospalý pohyb. Pod názvem Ü obsahuje čtyři písně, předzaznamenávající regulérní album skupiny, jež vyjde na jaře, a to po dlouhých 22 letech!

Tato kapela, sdružená okolo Martina Burlase, vydala v letech 1991-1994 tři výtečná alba. Nyní se Martin Burlas (zpěv, klávesy, autor většiny písní), Peter Zagar (klávesy, autor jedné písně), Daniel Baláž (bicí, elektronika) a nový člen Pavol Hubinák (kytara, elektronika) vrátili jako Ospalý pohyb do studia (a sporadicky též na pódia) a začali pracovat na novém repertoáru. Baláž a Hubinák jsou oblíbenými rozhlasovými redaktory a dramaturgy, muzikanty byli doposud víceméně rekreačními. Zagar je hudební skladatel, byl členem Veni Ensemble a je ceněn i jako hudební publicista. Burlase asi netřeba představovat, ale přesto – jako hudební skladatel patřil k průkopníkům minimalismu na Slovensku, prošel vesměs soubory avantgardního rocku (Maťkovia, Bezmocná hŕstka apod.), spolupracoval s Ivanem Csudaiem (jejich dvojalbum 9 Easy Pieces And Other Songs z roku 1992 považuji za to nejlepší, co bylo v prvních letech po Listopadu u nás natočeno!) a samozřejmě prošel érou Veni Ensemble a nyní působí v triu pro současnou hudbu Over4tea.

V úvodní skladbě Do snov hostuje violoncellista Jozef Lupták, čímž obohacuje zprvu ambientní, posléze eruptivní, jakoby žesťový zvuk. Burlas zpívá slovensky, smutně i naléhavě zároveň. Pětiminutová píseň vrcholí pozdravy mimozemšťanům z archívu NASA, jež se postupně mění ve změť jazyků, ve zmatek, který panuje v našem jediném známém světě. Následující píseň V závoji čerpá z popově-novovlnného pramene a vykazuje jasné hitové ambice. Z Burlasova vokálního projevu se zračí melancholie, smutek, také pokora, smíření. V Zagarově autorském vkladu Prepáč, který je nejsvižnějším kusem EP, rozeznáme onen typický jev ve slovenské progresivní hudbě – spojování nízkého s vysokým uměním, šramlu a šumaření s avantgardou. Výsledek je vlastně malebný, neurážející ale vkus náročného posluchače. Čtveřice nových skladeb Ospalého pohybu vrcholí Burlasovým majstrštykem Reborn Och Prasnitz, zahaleným do ambientního hávu, ovšem umně vrstveném a gradujícím, se zpěvem tentokrát v angličtině, která Burlasovi opravdu sluší jako málokomu; přiznám se, že mi při jeho zpěvu naskočila husí kůže…

To je dobře, že se zase můžeme poddat Ospalému pohybu!

 

Ospalý pohyb: Ü

Deadred  (https://deadred.sk)

Starcastic Records (https://www.starcasticrecords.cz)

 


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.