- Inzerce -

Videa na víkend – co se chystá

Jaro se nezadržitelně blíží a s ním i intenzivnější koncertní bujení, proto se i tento víkend budeme věnovat ochutnávkám z toho, co se chystá. Za týden a kousek se například rozjede již šestnáctá sezóna orchestru Berg. Pro zahajovací koncert si vybrali docela vydatné sousto, trojvětou skladbu Itala Fausta Romitelliho Professor Bad Trip. V ní najdeme inspirace psychedelickým rockem, drogami i poezií Henriho Michauxe. Koncert se koná 7. března v Českém muzeu hudby.

Přibližně o týden později, 16. března bude jiná psychedelie lomcovat stěnami Pilnáčkovy továrny v Hradci Králové. Tam vystoupí chicagské duo HuJo, jehož vystoupení jsou postavena na strhující hře na dvě bicí soupravy s četnými perkusemi a jejich kombinaci v elektronický proud. Pánové Hunter Husar a Josh Johannspeter jsou ovlivněni širokým spektrem elektronické hudby, jako je například chicago house, juke, analogová syrovost raných Cabaret Voltaire, ale také etnickými tanečními rytmy všech koutů světa. Jejich první hudební počin, videoalbum HUJO: Live at Reuben’s Palace, je skvělou ukázkou, jak docílit jednoty psychedelie taneční hudby v kombinaci se souběžně se tvořícím videem v průběhu samotného vystoupení.

Jako předskokan vystoupí týž večer duo Lionel Dixit. Tvoří jej Viklef (bicí, trumpeta) a Martin (elektronika). Společně propojují akustický zvuk a psychedelickou elektroniku, z jejichž kombinace vyplouvá napovrch, skrze zdánlivý hluk, silný cit pro melodii.

A s trochu větším předstihem se připravme na zásadní událost počátku léta. Tou budou Ostravské dny nové opery, čiliž NODO. Čtyři večery (27.-30. června) s operami 20. a 21. století, včetně na objednávku vzniklého díla Petra Cíglera ve spolupráci s Divadlem Kámen. Z „klasických“ kusů bude v Ostravě provedena dvojice absurdních bezdějových scének Györgye Ligetiho AventuresNouvelles Aventures, adaptace antického dramatu Oresteia od Iannise Xenakise a In the Alps Richarda Ayerse, který své dílo popisuje jako melodrama, v němž se mimo jiné vyskytuje „mnoho horských koz“.

Xenakisova Oresteia, jak ji v Tokiu inscenovali La Fura dels Baus


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.