- Inzerce -

Aidan Baker & IDKLANG: In The Red Room

Na jednadvacáté nahrávce Karlrecords spojil své síly Aidan Baker (Nadja, Caudal, B/B/S/, aj.) a Markus Steinkeller aka IDKLANG (Jakuzi’s Attempt, Arktis/Air). Hudebníci pomocí efektů a smyčkování zkoumají  spíše něžnější stránku kytarového zvuku. Ve dvou jednadvacetiminutových skladbách/improvizacích se pozvolna rozpouští ambient, drone music a post-rock. Výrazné elektronické repetice a experimentální kytarové techniky se mísí s nenuceným folkovým vybrnkáváním, vzdáleně připomínajícím solitéry typu Lorena Connorse nebo Johna Faheyho.

Nahrávka je zvláštně zastřená a spíše tichá, důraz je kladen na jemné detaily a na ostražitou práci s elektronickým zpracováním kytarových zvuků. Libozvučné pobrnkávání  později doplňují ostré hluky, pocházející snad z preparované kytary. Drony tu znějí přirozeně a neagresivně – pomalost je nejvýraznější prvek, spojující celé album, ačkoli o drastická zkreslení také není žádná nouze. I brutálněší zvuky ale spíše dokreslují načrtnuté sonické krajiny a vůbec nenarušují poklidný ráz celé desky. Hudebníci nikam nespěchají a s každým tónem si dávají náležitě na čas. Album ožívá specifickým tempem, které se trochu stydlivě ukrývá pod povrchem a podle okolností se může rozvinout až po několikátém poslechu. Občasná hluchá místa tvoří daň za situační dialog obou hudbeníků, kterým se daří se vší uměřeností držet na uzdě své tvůrčí přístupy. Poněkud únavně mohou znít také nadmíru se opakující pozpátku pouštěné smyčky. Přes jistou nevyváženost je album In The Red Room velmi příjemné a obsahuje množství kouzelných momentů. V závěru se hudebníkům daří úspěšně utéct z podmanění smyčkovadlem i z postrockových klišé, a vzájemná souhra vzdáleně evokuje ptačí zpěvy ve vlhkém ranním oparu – hudba je to jak dělaná pro deštivé letní dny.

Aidan Baker & IDKLANG: In The Red Room
Karlrecords (https://karlrecords.bandcamp.com)


Marian Palla: Na hudbě není důležité, co zazní a jestli vůbec

Když jsem se měl učit, tak jsem hrál, a když jsem se dostal na konzervatoř, tak jsem zase maloval. Teď mě napadá, co budu dělat, až tu nebudu, uvažuje moravský umělec.

Může být krize krásná?

V Kampusu Hybernská bude ve středu a čtvrtek prostor pro hudbu, zvuk a udržitelnost.

Dlouhé stíny, odcházející světlo a skicář nočních můr Davida Tibeta

Do Prahy se v listopadu vracejí Current 93. Po osmnácti letech vystoupí v kostele sv. Šimona a Judy.

Kytara řítící se z kopce

Marc Ribot hvězdou třídenního festivalu v Labské filharmonii.

Zkouška sirén: Caligula jako opera?

Nová podoba skandálního bijáku drží pohromadě hudbou. 

faust z Berlína

Bubeník Werner Zappi Diermaier dovedl novou sestavu krautrockových legend Faust k druhému albu. Přizval k tomu členy Einstürzende Neubauten i die ANGEL.

Udržitelnost, improvizace i umělá inteligence

Projekt Sustain v Hybernské pokračuje.

Třicet let v zajetí hluku

Radek Kopel o zvukovém proudu jednoho gruntu a řady jmen.

Hermovo ucho – S patosem v srdci

Brno Contemporary Orchestra zahájil novou sezónu koncertem na téma „Kardio“.

Hudební Grand Prix v Monte Carlu

Intonarumori ve městě posedlém automobily – premiéra Luciana Chessy.