- Inzerce -

Akpatok: Two Winters, Two Springs

Polský multiinstrumentalista, experimentující improvizátor a skladatel, Dawid Adrjanczyk, postavil nové album svého projektu Akpatok především na táhlejších, evolučně rozvíjených akustických strukturách. Natřikrát se tak na něm prostřídají kreace na kovové perkuse (gongy, zvonce, činely) s dlouhými pasážemi dronové hry na středověké niněry. Niněra je schopna nad základní basovou prodlevou vytvářet pestré dění na úrovni alikvót, v celém spektru stereobrazu nabízí řadu pozoruhodných zvukových průběhů. Všechny niněrové skladby stojí na základní basové prodlevě a větším či menším melodickém pohybu v dalších vrstvách. Lze říci, že základní koncept ohledně množství not a jejich dávkování je pro každou ze tří variant zřejmě nějak předem alespoň pocitově stanoven a po celou dobu dodržován. Niněrové skladby se tak pohybují mezi meditativním dronem a nekonečným proudem melodických motivů vzešlým tu více z niňerových kláves a jindy z proměnlivějších flažoletových hrátek. Vliv mají samozřejmě i šramotivá mechanika nástroje a různá tření.

Perkusivni tracky natočené ve spolupráci s dalšími hráči (Nina Adrjanczyk – zvony, gongy a Adam Sobański – gongy) pak působí ještě o kus intimněji či zahloubaněji, avšak základní cíl, tedy hledaní dalšího zvukového plánu v jinak poněkud monotónní činnosti s určitým nástrojem, je stejný. Alikvótni součty a střety výrazněji vystupují především ze souznění gongů a činelů, track se zvonky Tree and wind je nejskromnější, nejméně okázalý, ale i seance se zvonečky se tu ukazuje jako velmi prospěšně prožitý čas bohatě podnětný pro fantazii všech hráčů i posluchačů.

 

Akpatok: Two Winters, Two Springs

https://adrjanczyk.com

 

 

 


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.