- Inzerce -

Alessandra Eramo: Roars Bangs Booms

Původem italská, v Berlíně usazená umělkyně Alessandra Eramo (ročník 1982) studovala výtvarné umění a její performance jsou založeny na různých zdrojích. Tím hlavním pro její nové dílo byl futuristický hudební manifest Luigiho Russola Umění hluku, který vyšel prvně v roce 1913. Z něj je vyjmuto osm onomatopoických slov, které autorka interpretuje za pomoci různých hlukových doplňků. Jako koncept zajímavé, ale vlastně jenom jakási skica, drobná pocta, zaznamenaný nápad. Při dané délce několika minut pochopitelně není moc čas se do celé věci nějak ponořit. Kdyby to zase bylo příliš dlouhé, tak by to asi neudrželo pozornost, ale tady mám skutečně pocit náčrtu, pod nímž jsou jen tušit obrysy toho, o co tu jde.

Při živém vystoupení v galerii Školská 28 umělkyně 24. dubna prvních pět tracků vyjádřila pohybem se sluchátky na uších a zavázanýma očima. Diváci přitom ovšem zdroj neslyšeli. To je sice zase zajímavý nápad, ale ve skutečnosti působí spíš komicky a když nevíte, o co jde, tak to tak trošku ztrácí smysl. A to i když předlohu znáte. To byste si ji museli bušit před představením do hlavy celý den, z čehož by vám ale nakonec spíš šla hlava kolem. Jinak zbytek vystoupení odhalil poměrně široký rozsah vokalistčina rejstříku od jemného pomlaskávání až po expresivnější polohy. Vlastně to byla taková dernisážová performance, kde si posluchač přece jen udělal představu o jejích hlasových technikách. To právě z vinylového singlu tak úplně nejde. Vlastně tenhle formát je pro podobné hříčky trochu problematický, protože to vlastně jen tak prošumí. Zase na druhou stranu, když se nenecháte odradit nebo otrávit a dáte si práci několikrát za sebou přehodit strany a opravdu se nenechat ničím vyrušovat a plně se soustředíte, tak si určitý obrázek uděláte. Ale i tak jsou to jenom fragmentární výkřiky a ne nějaká hlubinná reflexe, kterou by si Russolo asi zasloužil.

 

Alessandra Eramo: Roars Bangs Booms

Corvo Records (www.corvorecords.de)

 


Dlouhé stíny, odcházející světlo a skicář nočních můr Davida Tibeta

Do Prahy se v listopadu vracejí Current 93. Po osmnácti letech vystoupí v kostele sv. Šimona a Judy.

Kytara řítící se z kopce

Marc Ribot hvězdou třídenního festivalu v Labské filharmonii.

Zkouška sirén: Caligula jako opera?

Nová podoba skandálního bijáku drží pohromadě hudbou. 

faust z Berlína

Bubeník Werner Zappi Diermaier dovedl novou sestavu krautrockových legend Faust k druhému albu. Přizval k tomu členy Einstürzende Neubauten i die ANGEL.

Udržitelnost, improvizace i umělá inteligence

Projekt Sustain v Hybernské pokračuje.

Třicet let v zajetí hluku

Radek Kopel o zvukovém proudu jednoho gruntu a řady jmen.

Hermovo ucho – S patosem v srdci

Brno Contemporary Orchestra zahájil novou sezónu koncertem na téma „Kardio“.

Hudební Grand Prix v Monte Carlu

Intonarumori ve městě posedlém automobily – premiéra Luciana Chessy.

Zkouška sirén: Rok české hudby jinak?

Smetana a Stockhausen se potkají na brněnské Expozici nové hudby

Extrémně raritní nástroj, na který si nestačí párkrát zahrát

S Miroslavem Beinhauerem o sólovém albu pro šestinotónové harmonium.