- Inzerce -

Ana-Maria Avram 1961-2017

12. září by jí bylo 56 let. Avšak Ana-Maria Avram, rumunská skladatelka spektrální hudby, pianistka a dirigentka, odešla 1. srpna náhle, až příliš nečekaně.

Narodila se v roce 1961 v Bukurešti, kde v letech 1980–85 studovala kompozici. V roce 1992 absolvovala studia hudební estetiky na pařížské Sorbonně. Od roku 1988 spolupracovala se souborem The Hyperion Ensemble, který založil v roce 1976 její pozdější manžel Iancu Dumitrescu za účelem provozování experimentální a spektrální hudby. Před 11 lety založila festival Spectrum XXI., kde byla uměleckou ředitelkou; jde o jediný evropský festival specializující se pouze na spektrální hudbu, zprvu akcentující jen inovativní hudbu v její vlasti. Koncerty se nyní uskutečňují v různých evropských městech takřka po celý rok; nejbližší série se již odehraje bez ní (září-říjen: Bukurešť, Varšava, Krakow a Bělehrad).

Spektralismus není jen hudebním trendem, nýbrž specifickým postojem ke zvuku jako takovému, vyjádřila se Avram v nedávném rozhovoru pro britský hudební časopis The Wire, jenž patří k nejvýznamnějším mediálním partnerům festivalu Spectrum XXI. Existuje mnoho různých názorů na spektrální přístup. Ale ať už jde o zvukovou plazmu Radulescua, či francouzský spektralismus, nebo naši hudbu, o víc než hudbu post-spektrální či hyperspektrální, jak jsou označovány, jde o hudbu transformační.

Ana-Maria Avram napsala na 150 kompozic, včetně sólových, komorních, orchestrálních, elektronických a elektroakustických, na další třístovce spolupracovala se svým manželem Dumitrescuem. Figuruje na bezmála třech desítkách alb na jejich vlastním labelu Edition Modern. Kromě toho komponovala pro celou řadu prestižních souborů – Kronos Quartet, L´Orchestra National de France, Ars Nova Ensemble a další.


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.