Astma: Yaroslavl 2013
top-40.org (https://top-forty.tumblr.com)
Ruský netlabel top-40.org přináší od roku 2005 pozoruhodný výběr neobvyklé hudby, od taneční produkce, ambientu, nahrávek tradičních hudebních forem, nahrávky terénní přes komorní jazz a Reichovy klavírní skladby. Label v roce 2008 ukončil svou činnost, aby se v roce následujícím vrátil opět na scénu a pod heslem “We can’t stop the music” pokračoval v produkci zvukových lahůdek. Záběr labelu je do značné míry odrazem širokého záběru šéfa labelu Vadima Ougrioumova, který například pod pseudonymem Motor vydává od konce let devadesátých minimalistické, dubem říznuté techno nebo jako ED.S experimentální práci s terénními nahrávkami a nízkou úrovní hlasitosti. Jako šéf labelu působí podobně různorodě, přičemž nahrávky spojuje jakýsi podobný duch.
Nové album dua Astma je koncertní nahrávkou ze září letošního roku. Duo tvoří od roku 2009 Alexej Borisov, moskevský průkopník industriálu a elektronických experimentů, a Olga Nosova, všestranná experimentátorka s noise/punkovými kořeny (bicí, zpěv) a taktéž moskevská rezidentka. Duo je bezpochyby ve skvělé formě a oba muzikanti se suverénně doplňují, plynule přecházejí od sonických zuřivostí ke zklidněným plochám. Nosova bicí doslova rozehrává a zkoumá hranice jejich tonálních možností. Abstraktní noisové záchvěvy střídají nízkofrekvenční lupance a zvukové transformace s nízkým bitratetem. Občas Nosova celkové vyznění tvaruje svým nezaměnitelným zpěvem, jindy střídá prazvláštní a rychle se proměňující drony, zmutované lo-fi nahrávky a oscilátory různých frekvencí a průběhů. Kytara se objevuje okolo osmé minuty a dává tušit, proč si asi duo přiřklo, byť jistě se širokým šklebem na tváři, označení “acid-punk”. Ze sférické kytarové plochy v minutě dvanácté citlivější posluchač i slzu uroní a později ji doplňuje neklidný generátor, který je až překvapivě melodický. Duo ovšem brzy své dream-popové ambice opouští a konec nahrávky je o poznání abstraktnější a náležitě hlučivý. Zasněná kytara se v úplném závěru naposledy rozloučí a se značnou pravděpodobností zůstane znít v uších. Dvaadvacetiminutová nahrávka se může zdát krátká, ale duo zřejmě má své důvody, proč přestat v bodu, kdy chce posluchač stále ještě víc a víc.
Album (ke stažení na https://archive.org/details/top.94) doplňuje pěkná hromádka fotografií, které dokumentují situace v Jaroslavli, ať už jde o cestu vlakem, psisko, nabídku jogurtů či o samotný koncert a společně s albem jsou podobně rozmlžené a zasněné.