- Inzerce -

Attilio Novellino: Through Glass

Attilio Novellino: Through Glass

Valeot Records (https://www.valeot.com)

Distribuce: Polí5 (www.poli5.cz)

 

Italský zvukový umělec Attilio Novellino nám na albu Through Glass předkládá ambient prostorný a široký, plného zvuku a od prvních tónů bohatě kořeněný zkreslenými zvuky. Deska nezačíná zvolna, nýbrž se do sonického moře rovnou ponoříme skladbou Footpath for Night Dancers, která ve zkratce předznamená zbytek alba. Ve zvukové hmotě rozeznáme obligátní ambientní držené akordy, ale také rytmické smyčky, které jí čas od času udávají rytmus. Občas se uprostřed monolitické zvukové masy objeví reálné zvuky, nicméně zůstanou ztraceny kdesi v hlubinách delayů a reverbů. Attilio Novellino kromě kláves obsluhuje i klavír a také kytaru. Její zvuk je sice ve vrstvách zvuků dovedně skrytý, ale citlivému oušku se tu a tam povede ho objevit. Také basové zvuky dávají tušit svůj původ spíše ve strunném nástroji než v sampleru. Prsty hraná basa je ozdobou například skladby Yosemite`s Night Sky. Hudba na CD Through Glass je také díky užití reálných nástrojů na svůj žánr poměrně pestrá, během jedné skladby se dočkáme většinou několika motivů a dynamických změn. Novellino pracuje s distortionem, bit crushingem, zřejmě i lampovou simulací nebo simulací zkreslení magnetického pásu. O nahrávání alba mnoho nevím, nicméně Novellino, zdá se, použil všechna dostupná koření, která činí tradiční ambient pestřejší a barevnější. Ambient se v jeho podání nesune někam do temnějších vod či ponurých illbientových zákoutí, místy zmutuje téměř až do písničkové formy, tak jako ve skladbe After you`ve had a Life, ve které by nás nepřekvapil ani vokální part. V titulní skladbě se zase jakoby odehrává nějaký souboj mezi “hodným” zvukem padů a hudrováním bitcrusheru, který ovšem dopadá, tak jako celá deska, vítězně ve prospěch toho spořádanějšího zvuku.

Proháněním ambientních zvuků přes kytarové krabičky připomene Attilio Novellino zřejmě Tima Heckera, ale zvuk Through Glass mi přijde snad o něco rafinovanější než Heckerova produkce. Netroufám si odhadnout druh použitého efektu, ale u Heckera na pultu jsem viděl slavnou krabičku Metal Zone ( která se podle mě hodí opravdu spíše do ambientu než do metalu) a dle syčícího navýškovaného zvuku bych ji možná hledal i u Novellina. Šustivý, dýchavičný ambient ve skladbě Llyria by toho mohl být důkazem. V ní a také v pár dalších kompozicích poněkud postrádám dění v basovém spektru a během poslechu jsem si toužebně přál, aby Novellino opět zmáčkl svou basovou kytaru. To se opět povede až v poslední skladbě, ale i tak doporučuji potenciometr basů na vaší aparatuře otočit poněkud více doprava.

Obal CD vybízí citátem Raymonda Murrayho Schafera k poslechu na sluchátka, při kterém se “posluchač sám stává zvukovým vesmírem”. Novellinův dronový ambient je snivý a melancholický a potěší užitím neobvyklých nástrojů, kterých bych jako posluchač snesl mnohem víc, stejně jako basových zvuků, které mi v tomto vesmíru trochu scházely.


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.