Banabila & Machinefabriek: Travelog
Tapu rec. (www.banabila.com)
Ostřílený producent Michel Banabila, činný od poloviny 80. let ve své tvorbě užívá hojné množství samplů z nejrůznějších zdrojů: od terénních nahrávek, televizní zvuků, krátkovlnného rozhlasu po nalezené objekty a syntezátory, přičemž zasahuje do širokého rozpětí žánrů: od improvizace, world music, etno-popu, filmovou hudbu po odvážnější experimenty. Již druhý společný projekt se svým neméně produktivním rotterdamským sousedem Rutgerem Zuyderveltem známým pod jménem Machinefabriek přichází se zasněnou atmosférou, uvolněnou a pomalou výstavbou zvukové skrumáže. Tóny se na sebe zlehka a nenápadně nabalují, až je občas posluchač překvapen, jak se jednolitý proud zvuků proměňuje a unáší jej s sebou. Výsledná směsice se pohybuje na hranicích ambientu a improvizace, podbarvené táhlými tóny z Zuyderveltovy dílny, či v tomto případě doslova továrny. Na rozdíl od prvého počinu (viz naši recenzi) této dvojice je album Travelog více rytmické, přístupnější, a bez urážlivých konotací “popovější”.
Rovné monotónní rytmy (Stockhausen by řekl “post-africké repetice”) mohou připomenout německé pionýry Neu, zvukové zabarvení a atmosféry zase odkazují k post-rocku, který Zuydervelt přiznává jako svou inspiraci v nejednom interview. Album skutečně mnohdy zní jako Godspeed You! Black Emperor, kterým byla zabavena instrumentace a následně byla skupina zamknuta do místnosti se samplerem naplněným zvuky z obskurních televizních dokumentů o přírodě, několika oscilátory, delay-efektem a přijímačem zachycujícím atmosférické šumy.
Při poslechu může vyvstávat otázka, zda hudebníci přichází s něčím novým, zda pouze neopakují své tvůrčí metody. Ale je potřeba být za každou cenu originální? A je to vůbec možné při produkci takového množství dlouhohrajících alb, kterou se oba hudebníci honosí? A není idea autentické originality pouhou iluzí? Koneckonců, slovo “fabriek” nemá Zuydervelt v názvu svého projektu jen z ledajakého rozmaru. Travelog je i přesto velmi příjemnou nahrávkou, přípravkou na prodlužující se podzimní večery. Je zajímavé, jak radikálně odlišně může znít brzy dopoledne nebo hluboko v noci.