- Inzerce -

Beak>: Kosmik Musik

Bristolské psychedelické trio vydalo svou nejnovější nahrávku společně s kresleným sci-fi románem.

Za formací Beak> stojí od roku 2009 baskytarista Billy Fuller, jenž působil například v Massive Attack či po boku Roberta Planta, a bubeník, vokalista a producent Geoff Barrow, který se podílel i na zásadních počinech kapely Portishead nebo neméně hvězdného hiphopového kolektivu Quakers a kromě toho je proslulý i jako remixér a spoluvedoucí labelu Invada. Na pozici klávesisty a kytaristy vystřídal v roce 2016 Matta Williamse Will Young (též aka Moon Gangs). Narozdíl od své převážně triphopové minulosti, v Beak> tito hráči po svém rozvíjejí spíše ještě starší psychedelicky rockovou estetiku s důrazem na ohlasy německého krautrocku 70. let. Letos jsou mimochodem i koncertně velmi aktivní.

Nejnovějším počinem kapely je spolupráce se spisovatelem Benem Wheatleyem a výtvarníkem Joem Curriem. Kosmik Music je výtvarně provedený sci-fi román vydaný společně s gramofonovou deskou. Dvojici hlavních hrdinů příběhu je nakonec i celý bezbřehý vesmír malý vzhledem k množství pronásledovatelů s nepřátelskými úmysly a hledání úniku ji dovede k nejmysterióznějším otázkám o podstatě existence. Doprovodnou nahrávku lze chápat jako jednu více než dvacetiminutovou instrumentální kompozici, i na streamovacích službách je ale rozdělena na sedm částí.

Již úvodní syntezátorová arpeggia a šumové poryvy nás okamžitě uvrhnou do estetiky německé kosmische musik ála sedmdesátá léta (Can, Tangerine Dream), aby se poté připojily bicí a rockové riffy s patřičně šťavnatým zkreslením a dalšími efekty. Čistě klávesové plochy a beaty se tu několikrát prostřídají, melancholickou bezbřehost kosmu mohou připomenout i kouzelně rozladěné klávesové „smyčcové“ party. Finále pak patří nejintenzivnějšímu a nejdelšímu fláku v plném krautrockovém zvuku. Líčí se tak závěrečné nalezení svobody po postupném vzdalování se od modré planety a sfér známého vesmíru, nebo jde o příliš geocentrický výklad? Posuďte sami.

Beak>: Kosmik Musik
Invada (https://www.invada.co.uk)


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.