Tisková zpráva: V pražském Goethe-Institutu vystoupí ve středu 4. května 2022 od 19:00 hodin čeští a němečtí hudebníci, interpretující legendární skladby fluxové scény. Koncert, na kterém zazní skladby Yoko Ono, Milana Knížáka či Nam Jun Paika, se koná ku příležitosti 100. výročí narození umělce Josepha Beuyse.
„12. května 2022 by německý umělec Joseph Beuys oslavil 101. narozeniny. Zanechal po sobě rozsáhlé a rozmanité dílo, které zasahuje nejen do světa umění, ale rovněž do světa společenského dění a politiky,“ komentuje programová ředitelka Goethe-Institutu Luisa Rath: „Obrazy, sochy, hudební kompozice, přednášky, texty, performance, happeningy, pedagogická činnost – to vše bylo předmětem zájmu a aktivit performera, malíře, sochaře, hudebníka, pedagoga, filozofa a teoretika Josepha Beuyse,“ dodává Rath.
Goethe-Institut oslaví nedožité sté narozeniny Josepha Beuyse koncertem, avšak jeho vlastní skladby při něm uvedeny nebudou. Beuys je sice autorem celé řady hudebních kusů, zároveň byl i jejich vlastním interpretem a originálním performerem. Beuysovy skladby nejsou zaznamenány klasickým způsobem v notách, nýbrž v podobě textových poznámek a instrukcí, přičemž v některých případech neexistují ani ty.
„Na koncertě zazní skladby jeho souputníků z řad hnutí Fluxus, k němuž neoddělitelně patří i Joseph Beuys, zejména v jeho počátcích. Eric Andersen, George Brecht, Henning Christiansen, Öyvind Fahlström, Bengt Af Klintberg, Milan Knížák, George Maciunas, Nam June Paik, Yoko Ono, Terry Riley a Dieter Schnebel jsou autory skladeb, které pocházejí z hloubi šedesátých let i z aktuální současnosti,“ vysvětluje Petr Studený, kurátor celého eventu. „Je přitom obtížné stanovit přesnou stopáž jednotlivých skladeb, neboť k FLUXU patří i neurčitost, nevypočitatelnost, překvapení, dodává Studený s lakonickou poznámkou: „FLUXUS je zkrátka luxus.“
Na živě streamovaném koncertě vystoupí vokalistka Anna Clementi, hráč na dechové nástroje Werner Durand a klavírista Miroslav Beinhauer. Na závěr bude uvedena skladba Stolen Symphony (fluxus & neofluxus) ve spolupráci Miroslava Beinhauera a Opening Performance Orchestra, představující elektronický mix hudby a videa spolu s živými vstupy klavíru.
Program koncertu v Goethe-Institutu:
Miroslav Beinhauer klavír
Anna Clementi vokál
Werner Durand dechové nástroje
Opening Performance Orchestra Electronics, Video
Anna Clementi
Yoko Ono: Cut Piece (1964) nebo Yoko Ono: Conversation Piece (or Crutch Piece) (1962)
George Brecht: Suitcase (1963)
George Brecht: 2 Umbrellas (1963)
George Brecht: 3 Piano Pieces (1963)
George Maciunas: Solo For Sick Man (1962)
Nam June Paik: Simple (1961)
Öyvind Fahlström: Morgon (1952-55)
Dieter Schnebel: An-Sätze (1985)
Werner Durand
Henning Christiansen: Sturmsax
Henning Christiansen: Mond-Glas-Fiber-Rohr
Henning Christiansen: Wolfsflöte
Bengt Af Klintberg: Triad for Broken Pianos
George Maciunas: Solo for Balloons
George Brecht: Comb Music (Comb Event)
Miroslav Beinhauer
Toshi Ichiyanagi: In Memoriam of John Cage (1992-93)
Eric Andersen: Opus (1961)
Milan Knížák: Chromatická stupnice v protipohybu
Milan Knížák: (Asi) sonáta – (Maybe) Sonata (1971)
Milan Knížák: Bílá s trochou šedi (2010)
Terry Riley: Shoganigidi #1 (2021)
Přemysl Ondra
Milan Knížák: Hudba slov / Materiálová events
Petr Ferenc
Milan Knížák: Bílý proces / Negace
Miroslav Beinhauer & Opening Performance Orchestra
Opening Performance Orchestra: Stolen Symphony (2019-21)