- Inzerce -

Biota: Funnel to a Thread

Biota: Funnel to a Thread

RéR Megacorp (www.rermegacorp.com)

 

Počátky coloradského hudebního kolektivu Biota spadají na samý konec sedmdesátých let minulého století. V prvních letech ovšem působili pod markou Mnemonist Orchestra, respektive Mnemonists a teprve v roce 1984 se hudební složka osamostatnila a název Mnemonists zůstal výtvarné skupině, která ovšem s kapelou stále spolupracuje a prezentuje své práce v jejích bookletech.

Biota rozhodně nechrlí jeden kompakt za druhým, naopak si dává načas a svá mnohavrstevnatá díla buduje velice pečlivě a pozvolna. To zatím poslední vznikalo od podzimu 2012 do léta 2014 a obsahuje jedenadvacet útvarů v délce od cca minuty a půl po maximálně pět minut. Všechny na sebe ústrojně navazují a nálada celého alba se proměňuje poznenáhlu od prapodivného artfolkrocku ke zvukovým kolážím až po jakoby klasické vážnohudební pasáže. Tyhle polohy (a mnohé jiné) se vlastně prolínají a vytvářejí zvláštní elektroakustickou suitu plnou lyrických motivů, jež plynou v pomalém tempu a vyvolávají pocity nostalgie a navrací vás do dob mnohdy i velice dávných, leckdy snad až někam do středověku nebo do éry hippies i do neurčitého bezčasí. To všechno potrhuje bohatý nástrojový park, kde nechybí ani citera nebo mandolína. V některých částech dominuje začasté akustická kytara či naopak mnohdy archaicky znějící klávesy nejrůznějšího druhu.

Těch hudebních nápadů je tam opravdu přehršle, ale rozhodně z toho nemáte pocit nějakého chaosu nebo sonického kejklířství. Je to hudební leporelo se spoustou různorodých ornamentů, které postupně mutují do úplně jiných obrazců a zcela jiné poetiky, aniž by se nějak narušovala kontinuální atmosféra. Neokázalé ale procítěné dílo, kterému přijdete na chuť především ve chvíli, kdy se zcela ponoříte do poslechu detailů a užíváte si každou jednotlivost a právě ono zázračné bujení a rašení jako kdybyste pozorovali pukající květy, které vyrůstají na jedné rostlině a přesto je každý úplně jiný – má jiné barvy, textury, vůni i se jinak pohybuje. Právě přes onu jakousi fragmentárnost to skvěle působí jako celek a nemá moc smysl pouštět si jenom část, protože to musí prožitek jednoznačně oslabit. Takže je asi nejlepší si to nejdříve poslechnout informativně a potom hlubinně.


Dlouhé stíny, odcházející světlo a skicář nočních můr Davida Tibeta

Do Prahy se v listopadu vracejí Current 93. Po osmnácti letech vystoupí v kostele sv. Šimona a Judy.

Kytara řítící se z kopce

Marc Ribot hvězdou třídenního festivalu v Labské filharmonii.

Zkouška sirén: Caligula jako opera?

Nová podoba skandálního bijáku drží pohromadě hudbou. 

faust z Berlína

Bubeník Werner Zappi Diermaier dovedl novou sestavu krautrockových legend Faust k druhému albu. Přizval k tomu členy Einstürzende Neubauten i die ANGEL.

Udržitelnost, improvizace i umělá inteligence

Projekt Sustain v Hybernské pokračuje.

Třicet let v zajetí hluku

Radek Kopel o zvukovém proudu jednoho gruntu a řady jmen.

Hermovo ucho – S patosem v srdci

Brno Contemporary Orchestra zahájil novou sezónu koncertem na téma „Kardio“.

Hudební Grand Prix v Monte Carlu

Intonarumori ve městě posedlém automobily – premiéra Luciana Chessy.

Zkouška sirén: Rok české hudby jinak?

Smetana a Stockhausen se potkají na brněnské Expozici nové hudby

Extrémně raritní nástroj, na který si nestačí párkrát zahrát

S Miroslavem Beinhauerem o sólovém albu pro šestinotónové harmonium.