- Inzerce -

Birotron

Po jednom ze svých koncertů v roce 1975 se setkal Rick Wakeman s konstruktérem Davem Birem. Ten mu předvedl prototyp nástroje, který přehrával zvuky nahrané na magnetofonových páscích a neměl některé nevýhody Mellotronu. V následujícím roce Wakeman založil v Anglii společnost Birotronics Ltd., která nástroje začala vyrábět pod označením Birotron B 90.

Základem nástroje je 19 kazet se smyčkou magnetického pásku šířky ¼“ s osmistopým záznamem, které byly v 70. a 80. letech ve Spojených státech běžným formátem pro přenosné a automobilové přehrávače.

LRG Birotron 2

Použitím kazet s nekonečnou smyčkou není délka přehrávaného zvuku u Birotronu omezena na 8 vteřin, jak je tomu u Chamberlinu a Mellotronu. Jedna kazeta obsahuje zvuky pro dvě sousední klávesy. Díky osmi stopám lze pomocí přepínače volit čtyři různé zvuky. Kazety jsou přístupné po odklopení krytů na zadním panelu nástroje a jejich výměnou lze sadu zvuků změnit, a to pro každý pár kláves nezávisle.

LRG Birotron 3

Tři oktávy rozsahu nástroje tedy mohou být rozděleny na několik zón se zcela odlišnými zvuky. Pomocí otočného regulátoru lze plynule měnit rychlost posuvu pásů a tím i ladění. Nástroj je vybaven i nastavitelnou rychlostí náběhu a poklesu amplitudy zvuku při stisku a uvolnění kláves.



V roce 1979 firma Birotronics zkrachovala. Podle různých údajů vyrobila mezi třinácti a třiceti pěti nástroji, z nichž mnoho bylo zničeno. Patrně se zachovalo jen asi 6 exemplářů.

Na Birotron hrál v letech 1974-1976 Dave Biro ve své kapele Blacwood, Rick Wakeman používal Birotron na koncertech do roku 1978 nebo 1979. Nástroj se objevil na deskách skupin Yes, Tangerine Dream a Earthstar, na sólových deskách Ricka Wakemana a několika dalších nahrávkách.


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.