- Inzerce -

CE François Couture: Derrière

CE François Couture: Derrière

Pan y Rosa Discos (https://www.panyrosasdiscos.net)

 

Derrière je album zvící jednoho improvizovaného tracku, které nahrál zvukový umělec z kanadského Quebecu, vystupující pod jménem CE François Couture. Jedná se o improvizaci na systém sestávající z několika do sebe zapojených mixážních pultů, propojených bez využití dalších efektů či nástrojů. Tedy velmi klasický (a možná i jaksi puristický) no input mixing board, prázdný mix.

CE François Couture předvádí v tracku dlouhém bezmála čtyřicet minut relativně klidnou a velice kontrolovanou hru na prázdný mix, neobvykle subtilní na hráče nepoužívající žádné externí efekty. Mohu se jen domnívat, že kontrolovaný zvuk je zde dosažen převážně prostřednictvím zřetězení několika malých pultů do sebe, což je zajímavá, neobvyklá technika.

Interpret prázdného pultu se vyhýbá bolestivým vysokým frekvencím či infrasonickému hučení nutícímu leckdy až k nevolnosti. Agresivních pasáží se také dočkáme, hlavně v závěrečné třetině, kdy se objeví typické “sólo” na potenciometr, vzápětí ale ce françois couture nabídne i zklidnění. Čtyřicetiminutová stopáž zavazbených zvuků je náročná posluchačská disciplína, na albu Derriére se ale podařilo vazby zkrotit a natlačit je do celku, který je pro průměrně trénovaného posluchače bez problémů uposlouchatelný.

Vazby vrnící ve spodním spektru vytvářejí chvílemi riffy, které jakoby hrálo nějaké elektronické didjeridoo, v horních polohách se často prosadí středy, řezavé tak akorát, jakoby prohnané přes distortion. Oblíbené pištění, blížící se zvuku zubní vrtačky, se na nahrávce téměř nevyskytuje. Pokud se občas zjeví, velmi rychle se ztratí, snad s výjimkou závěrečného pištivého finále, které je ale stále posluchačsky přijatelné.

Album Derrière má příjemný “analogový” zvuk. Snad ho jeho autor natáčel přímo do pásku (album vyšlo také na kazetě spolu s podobnou skladbou Devant u labelu La Cohu ) a magnetofonová páska tak vyměkčila všechny bolestivé neduhy vazbícího prázdného mixu. Stahujte přímo zde.

 

 


Dlouhé stíny, odcházející světlo a skicář nočních můr Davida Tibeta

Do Prahy se v listopadu vracejí Current 93. Po osmnácti letech vystoupí v kostele sv. Šimona a Judy.

Kytara řítící se z kopce

Marc Ribot hvězdou třídenního festivalu v Labské filharmonii.

Zkouška sirén: Caligula jako opera?

Nová podoba skandálního bijáku drží pohromadě hudbou. 

faust z Berlína

Bubeník Werner Zappi Diermaier dovedl novou sestavu krautrockových legend Faust k druhému albu. Přizval k tomu členy Einstürzende Neubauten i die ANGEL.

Udržitelnost, improvizace i umělá inteligence

Projekt Sustain v Hybernské pokračuje.

Třicet let v zajetí hluku

Radek Kopel o zvukovém proudu jednoho gruntu a řady jmen.

Hermovo ucho – S patosem v srdci

Brno Contemporary Orchestra zahájil novou sezónu koncertem na téma „Kardio“.

Hudební Grand Prix v Monte Carlu

Intonarumori ve městě posedlém automobily – premiéra Luciana Chessy.

Zkouška sirén: Rok české hudby jinak?

Smetana a Stockhausen se potkají na brněnské Expozici nové hudby

Extrémně raritní nástroj, na který si nestačí párkrát zahrát

S Miroslavem Beinhauerem o sólovém albu pro šestinotónové harmonium.