- Inzerce -

Cestou i necestou k nehybnosti

Brémská značka Drone Records rozjela novou ediční řadu. První dvojice kompaktních disků patří projektům Jarl a Illusion of Safety.

Nová řada převážně vinylového labelu vzešlého z kruhů temně ambientní dvojice Troum vychází na CD a nese název SYM. Podobně jako veškerá ostatní produkce Drone Records je i tato řada zasvěcena tomu tajemně éterickému, táhlému, sytému a potemnělému – ambientní hudbě čerpající ze zkušenosti s industriálem. Pod oběma na podzim vydanými zahajovacími tituly jsou podepsáni tvůrci, kteří na Drone Records vydávali již v minulosti. Díky dramaturgické odvaze a oddanosti žánru, kterou šéf labelu Stefan Knappe konstantně vykazuje, ale lze předjímat, že do budoucna v edici SYM vyjde dlouhohrající album i nějakému tomu debutantovi.

Dvacet let činný a pilně vydávající Švéd Jarl, křestním jménem Erik, edici uvádí hodinovou kompozicí Misophonia Colours, v níž nabízí ideově příkladný pohled na hypnotické kvality žánru. Celé album stojí na zvukově bohatě saturovaných, nespěchajících smyčkách a repeticích. Ty úvodní jsou nejchytlavější a svými basovými frekvencemi naznačují, že poslech bude příjemně fyzickým zastavením v čase. Přechody k dalším smyčkám jsou plynulé a pozvolné, pro ostré střihy ani výrazné změny tempa či hutnosti zvuku zde není místo. Někdy skladby poněkud (zdánlivě) zrychlí a znovupřivolá pozornost jemným elektronickým cikáním či náznakem noiseového sykotu, Jarlovým hlavním cílem je ale udržet vytýčenou atmosféru a dojem statičnosti, čemuž plynulé změny aranžmá účinně napomáhají.

Chicagský Dan Burke vede značku Illusion of Safety již devětatřicátým rokem. Z proměnlivé sestavy, v níž se načas objevil i Jim O’Rourke, se stal sólový projekt, který stále nezapře, že mu u kolébky byli Throbbing Gristle. Zároveň ale slyšíme, že Burke se neustále učí a dokáže do své estetiky přijmout digitální glitche, terénní nahrávky, postrockovou bloumavost i novou vlnu analogové syntézy. Z jeho hudby lze cítit spřízněnost s kolážujícími a improvizujícími krajany, jako je PBK či Big City Orchestra, ale i schnitzlerovskou umanutost osamělce neopouštějícího domácí studio.

Pětapadesátiminutové dílo New Rules, Same Game, Less Instruction, jehož název by mohl být pobavenou reakcí na dramaturgická zadání nové ediční řady, je rozděleno do sedmi tracků, jejich přechody jsou ale téměř nepostřehnutelné a spíš než samostatné skladby je vnímám jako věty jedné kompozice. I ta se dobírá ambientního zklidnění, byť tiššího a prosvětlenějšího, podstatná část nahrávky ale zprostředkovává cestu k této příjemné statičnosti. Úvodní minuty alba totiž ze všeho nejvíce připomenou bludné a pomalé noční ladění náhodných frekvencí, během nějž zpoza šumů občas probleskne úryvek nahrávky, hlasů či zvukového dokumentu. Burke používá syntetizéry, samply i terénní nahrávky, ve výpisu instrumentáře ale nechybí ani „míchací“ software Ableton, což naznačuje, že zásadním stavebním prostředkem je tu vrstvení stop a jejich editace. Střihů, jež nikdy necílí na prvoplánovou dramatičnost, postupně ubývá, plynulé pasáže jsou čím dál delší a závěrečných dvacet minut alba patří dvojici jen zvolna se proměňujících ploch.

Už dlouho jsem neviděl obaly, které by tak přesně ilustrovaly hudbu, již ukrývají. Jarl (resp. výtvarník dark a) překládá abstraktní, rytmizovanou strukturu, která snad nabízí 3D efekt. Vzhledem k tomu, že 3D brýle nejsou přiloženy, musím to někdy vyzkoušet s těmi, které se skrývají v obalu staršího maxisinglu Current 93. Dan Burke pro své album vytvořil digitální koláž nesourodých prvků v poněkud surrealistickém duchu – koláž divočejší, než je úvod samotné skladby. Obal jako by tu plnil roli předehry, v tomto případě nejneklidnější části celku. Přiznaná digitální soběstačnost je významným estetickým zlomem, jenž od přelomu tisíciletí neztratil na platnosti – jen si říkám, že ta setkávání deštníků a šicích strojů na operačních stolech díky téhle samozřejmosti poněkud ztratila na dobrodružství.

Jarl: Misophonia Colours
Illusion of Safety: New Rules, Same Game, Less Instruction
Drone Records (www.dronerecords.de)


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.