- Inzerce -

Colin Stetson: Sorrow (A Reimagining Of Gorecki’s 3rd Symphony)

Sotva jsem se před pár týdny zmínil o slavném osudu Třetí symfonie Henryka Góreckého, už je tu nový důkaz vlivu, jaký tato skladba čtyřicet let po svém vzniku má. Dlouhatánsky plynoucí orchestrální vlna s třešničkou tklivého zpěvu na vrchu upozornila jistě spoustu posluchačů na existenci soudobé vážné hudby a na fakt, že v ní lze najít přístupná díla. Zároveň ale dala alibi mnoha tvůrcům kýče – stačí být dostatečně smutní a jste umělci. Nikterak nechci snižovat krásu Třetí symfonie, sám se jí rád nechávám roztesknit. Jen si myslím, že je těžké po Góreckém balancovat na hraně mezi steskem a cukrkandlem.

Saxofonista Colin Stetson se rozhodl tuto hranu otestovat odvážně a Góreckého symfonii natočil celou, prakticky notu po notě, v novém zvuku. Ke svým dechovým nástrojům zahrnujícím kromě saxofonů i kontrabasový klarinet přizval saxofonisty Dana Bennetta a Matta Baudera, violoncellistky Gydu Valtysdottir a Rebeccu Foon, kytaristy Greye McMurraye a Ryana Ferreiru, klávesisty Justina Waltera a Shahzada Ismailyho a bubeníka Grega Foxe. Na housle hraje Sarah Neufeld z Arcade Fire, s níž Stetson minulý rok vydal desku Never Were The Way She Was a pěveckých partů se chopila mezzosopranistka Megan Stetson.

Ten, kdo Góreckého originál zná, může porovnávat, jak Stetson naplní připravenou formu: především co si počne s dlouhou gradací půlhodinové první věty, na jejímž vrcholu se přidává zpěv. A je třeba přiznat, že úvod je působivý: hluboké smyčce nahrazuje kontrabasklarinet, jehož mohutné výdechy rozvibrovávají okolí i hlavu posluchače. Ve chvíli, kdy se do věci vloží zpěvačka, ocitáme se najednou až příliš blízko originálu, začínáme srovnávat a napadá nás, že toho vibráta je nějak moc a další rušivé myšlenky. A to lze říci i o nahrávce vcelku: tam, kde se od předlohy vzdaluje, je většinou zajímavější, ať to jsou pasáže, v nichž dominují dechy, nebo post-metalové vlny se zkreslenými kytarami, bicími a elektronikou. Tam, kde vyplují do popředí smyčce a zpěv, zasteskne se mi po původní verzi.

Stetsonův Smutek není kýč a má zajímavé pasáže, ale odhaluje úskalí podobných poct velkým vzorům. Říci hudbou, že mě nějaká jiná hudba ovlivnila, a být přitom ještě navíc zajímavý, není snadné. Colinu Stetsonovi se to povedlo zčásti.

Colin Stetson: Sorrow (A Reimagining Of Gorecki’s 3rd Symphony)
52Hz (colinstetson.bandcamp.com)


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.