- Inzerce -

Continuum

Elektronické hudební nástroje se vyvíjejí už více než sto let, jejich zvuk dosáhl v posledních desetiletích nebývalé dokonalosti. Přesto většina z nich nedosahuje expresivity nástrojů tradičních. Běžná klaviatura, nejobvyklejší prostředek komunikace hudebníka s nástrojem, mnoho možností ovlivňovat zvukové nuance při hře nenabízí. Proto se stále objevují nástroje či ovladače umožňující ovlivňovat větší počet zvukových parametrů a dosáhnout tak bohatších výrazových možností. Jedním z nich je Continuum, nástroj, který vyvinul Lippold Haken a který vyrábí jeho firma Haken Audio.



Continuum je polyfonní digitální nástroj s dotykovým ovladačem namísto klaviatury, tvořeným hrací plochou (hmatníkem) dovolujícím pro každý prst snímat třírozměrnou prostorovou informaci. Stranová poloha prstů (osa x) určuje výšku hraných tónů. Informace o poloze prstů ve směru osy x je spojitá, nástroj proto umožňuje prstové vibráto, glissando i mikrotonální hru. Pro přesnou intonaci jsou k dispozici funkce automatického dolaďování na tóny rovnoměrně temperovaného nebo uživatelsky definovaného ladění. Continuum může pracovat v monofonním i polyfonním režimu s možností rozdělení rozsahu na několik samostatných zón. Kromě informace o výšce je pro každý prst k dispozici též informace o jeho předo-zadní poloze na hmatníku (osa y) a tlaku na hrací plochu (osa z).

Vestavěný zvukový generátor disponuje až 32 hlasy navrženými tak, aby plně využívaly schopností ovladače. Pro generování zvuků je využito mnoha typů syntézy, mezi něž patří fyzikální modelování, aditivní syntéza, frekvenční modulace, morphing, waveshaping a další.

Continuum lze použít též jako samostatný ovladač a řídit jím další připojené analogové nebo digitální nástroje. V této funkci disponuje Continuum šestnácti výstupy řídicího napětí pro přímé ovládání analogových syntetizérů a MIDI výstupem pro komunikaci digitální.

Podrobnosti lze najít na stránkách výrobce – https://www.hakenaudio.com/Continuum/. Doporučuji sekci Internal sounds, některé ukázky znějí velice zajímavě.

Velká verze Continua s rozsahem téměř osm oktáv umožňuje i čtyřruční hru.



Mnoho hudebníků se však z důvodu nižší ceny spokojí s menší čtyřoktávovou verzí.



 

Continuum používá známý americký hráč na klávesy Jordan Rudess ve studiu

 



i na koncertech.



Continuum lze použít též jako ovladač a řídit jím další připojené nástroje. Zde zvuk generují programy Reason a csound.



Že Continuum lze úspěšně využít i v hudebních stylech s elektronikou obvykle nespojovaných, ukazuje následující video.



 


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.