- Inzerce -

Dario Sanfilippo & Sec_: Fame d’Aria

Třičtvrtěhodinová kolaborace dvou protagonistů neapolské avant-elektronické scény, kteří plynule, organicky žijí mezi akademickou tape music a spontánním, „sklepním“ světem improvizace a noise. Mimmo Napolitano vulgo Sec_ tvoří především pomocí páskového magnetofonu Revox, jímž nejrůzněji prohání, scratchuje, zrychuje a zpomaluje přednahrané smyčky, a vazeb z no-input mixpultu. Dario Sanfilippo až vědecky zkoumá zpětnou vazbu, jíž vytváří a moduluje nejrůznějšími digitálními aplikacemi. Oba tvůrci mají cit snoubit to nejlepší z pečlivě vypočítané exaktnosti EA i improvizátorské spontaneity, jejich tvorba má spoustu fazet, ovládá celé spektrum od téměř dokonalého ticha po téměř totální lomoz, a umí kroužit dramatické kličky na kapesníku.

Desítka krátkých tracků alba Fame d’Aria výše řečené bezezbytku potvrzuje, což lze považovat za malý zázrak – má posluchačská zklušenost je, že albové spolupráce spíše dopadají jako nemastné neslané průsečíky výrazných sólových hlasů. Tady se hned od začátku ocitneme ve slušném ajfru, bez repetic a touhy meditovat či hypnotizovat. Hlavním kompozičním nástrojem jsou, hádám, zpětné vazby, jejichž krocení za účelem neupadnutí do drápů chaosu může být docela adrenalinovým sportem vyžadujícím stoprocentní koncentraci. Není divu, že poslední skladba se jmenuje The Exhausted.

Pánové na obalu alba píší, že tracky byly zkomponovány a nahrány v letech 2012 – 2013. Co přesně zde znamená slovo kompozice, mohu jen hádat. Mám za to, že z velké části jde o kompozici takzvaně instantní, což je, když to zjednoduším, hóch výraz pro improvizaci. Že by pánové improvizovali a pak stříhali? Na to, aby byla stopocentně rozvržena a navážena jen s chladnou, analytickou myslí, na mě ta hudba totiž působí až příliš živě.

A v živém, koncertním provedení umí fungovat stejně přesvědčivě jako z CD, jak jsme se před pár týdny mohli přesvědčit v pražském Baryton Cafe, kde to dvojici nedokázal zkazit ani zvukař – neochotný „pán sálu“, který si do ničeho nenechá mluvit, vše ví nejlíp a čímkoliv, co nezná, bohorovně pohrdá. A že se to Italům snažil opepřit… Myslel jsem, že podobní veleduchové vymřeli v devadesátých. (Promotéři, buďte varováni.)

 

Dario Sanfilippo & Sec_: Fame d’Aria

Tsuku Boshi (www.tsukuboshi.com)

 


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.