- Inzerce -

David Kollar: Sonic Pulses

Mezinárodně proslulý slovenský kytarista, improvizátor a skladatel David Kollar nám v době, kdy ho nemáme šanci potkat na pódiích z důvodu pandemických opatření, připravil alespoň další sólovou studiovou lahůdku.

Čtyři číslované části alba Sonic Pulses vytvořil Kollar sám během čtyř dnů vrstvením svých improvizovaných partů barytonové kytary a smyčců. První mu definovaly délku a základní vývoj budoucích kompozic, k nim pak přihrál vždy další tři. Skladby se nesou v duchu ambientu, dronové hudby či minimalismu. Autor nám doporučuje album poslouchat soustředěně na jeden zátah, což je samozřejmě nejvhodnější pro naladění se i na detailní prvky. Jak už to u mnoha kvalitních děl v těchto žánrech bývá, často předpokládaná statičnost je tu vlastně jen zdánlivá, neboť tato barevně bohatá hudba prochází neustálým vývojem, který je při tak skvělém zvuku opravdu radost sledovat. Soulad i dramatická gesta jsou v tomto instrumentálním toku v perfektní rovnováze.

Kollarův ambient je především poctivý, nástroje se neutápějí v efektech, i při pouze zvukovém vjemu máme množnost vnímat i techniku jeho rukou či smyčce mechanického nebo elektromagnetického na strunách. První track tak může logicky zakončit i meditativní sólový part akustické kytary, v prostředních dvou si můžeme užít téměř encyklopedický přehled smyčcových technik, do posledního kusu pak stejně snadno vplyne třeba i zkreslená kytara s poněkud frippovským feelingem.

Vlastní limitovanou edici CD již Kollarův bandcampový profil hlásí jako vyprodanou, ač oficiálně vyšla teprve před dvěma týdny. V digitálním životě teď pomáhá tomuto krásnému albu též pražský label Blue Lizard. Obě bandcampové platformy jsou v poslední době velmi aktivní a přibývá na nich mnoho pozoruhodného materiálu, doporučuji jejich průzkum.

David Kollar: Sonic Pulses
Blue Lizard (https://bluelizard.bandcamp.com)


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.