- Inzerce -

DJ Paypal: Sold Out

Novým přírůstkem na losangeleském nezávislém vydavatelství Brainfeeder (vedeném Stevenem Ellisonem aka Flying Lotus) je titul Sold Out od maskované producentské identity jménem DJ Paypal. Paypal tak navazuje na své předešlé EP Buy Now (LuckyMe, 2015). Tématika konzumu, obchodu, reklamy a bankovnictví i skrývání svébytného umění pod na internetu nadužívané znakové řetězce je zřejmě dlouhodobější inspirační sférou pro lehce absurdní humor nejen Paypalovou, ale i u jeho produkčních kolegů (namátkově DJ Mastercard). 

Jako obvykle u Brainfeederu jde i zde o skutečně velkou porci pestré a výživné hudební delikatesy. DJ Paypal se zde ukazuje jako mistr opravdu hodně lámaných a polyrytmickych beatů analogového charakteru, při samplingu ovšem naplno projeví svůj cit třeba pro soul, blues i freejazzovou i funkovou psychedelii a groovy africké i ty matematicky složitěji zadávané syntezátorům. 

Celkově jde vlastně o formát 2EP, dvě čtveřice tracků jsou i obsahově odlišné. První je práce čistě Paypalova a jde o stylově soudržnější „jazzovější“ variace. Jak jen to nazvat, když už i škatulku „futurejazz“ obsadilo cosi z minuleho století? Slyšíme tu čtyři ukázky úžasné invenční práce s polyritmickými elektronickými beaty i se samply v duchu psychedelického jazzrocku sedmdesátých let a i něco energických hardbopovych dechů. Elektronická produkce už zřejmě zase nabízí další inspirativní pole pro soudobé jazzové tvůrce, podobně jako se na konci minulého století chytli například Erik Truffaz či Medeski Martin & Wood drum’n’bassových rytmů.

Druha čtveřice je poněkud písňovější, avšak postshackletonovské komplikovanější vrstvení perkusivních struktur se tu vedle vokálů vejde naprosto přirozeně také. Druhá čtveřice je také plná hostů (DJ Taye, DJ Earl, Tielsie z klanu PC Music atd.). U soudobé popové produkce občas netušíme, kdy v posledních čtyřiceti letech mohla být natočena, a občas to lze poznat pouze podle masteringu. Zde máme historických inspirací a zvukových či žánrových zdrojů ještě více a zpracovány jsou rukopisem veskrze současným. Velice inspirativní.

DJ Paypal: Sold Out

Brainfeeder (https://www.brainfeedersite.com)

 

 


Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.

Hermovo ucho – Hudba v Plošinách

Kde končí refrén a kde začíná hudba? K dvojímu výročí Gillesa Deleuze.

Mýtus o alfalabuti

Kniha, kterou Nick Soulsby věnoval Michaelu Girovi a Swans, je mýtizující orální historií a přečíst si ji můžeme i v českém překladu.