- Inzerce -

Dva velmistři poprvé jen spolu

Dva ze světově nejproslulejších tvůrců vzešlých z newyorské avantgardní scény, John Zorn a Bill Laswell, sice v různých projektech spolupracují od konce 70. let, ale až nyní nahráli a vydali album pouze ve dvou.

Ke společnému studiovému nahrávání došlo zkraje loňského roku, tedy na konci newyorského koronavirového lockdownu. Oběma autorům (léta vyhlášeným jejich hyperproduktivitou) prý pomohlo jako vzpruha z umělecké letargie, která je postihla v období vypnutého kulturního života, název The Cleansing se nese na těchto konotacích a album působí velmi intimně a upřímně. Svou „očistu“ provedli oba pouze u svých nativních nástrojů, altsaxofonu a efektované baskytary, vedle jí samotné pak dalších pět improvizačních kusů věnovali vybraným idolům, umělcům, okultistům, šílencům.

Od prvních tónů úvodní desetiminutovky Brion Gysin, překvapí Zornův projev jakousi pro něho nebývalou přímočarou baladičností s až coltranovským nádechem. Laswell se k němu přidává se svým typickým zvukem (chorus, wah-wah, delay, reverb) též poněkud neokázale a přestože se ke konci dostaví i typické Zornovo saxofonové šílenství s cyklickým dýcháním, baskytara mu tvoří stále jen poměrně minimalistický druhý hlas. To Alistair Crowley vede oba hráče od počátku k distrozím a hutnějším zvukovým stěnám. Austin Osman Spare se pak nese v duchu preparací, Zorn zde zřejmě hraje na hubici nástroje napojenou na hadici ponořenou do nádoby z vodou. Do bublání a cvrlikání se třou a čímsi i dřou baskytarové struny. Zvukově jde zřejmě o nejpestřejší track, navíc opravdu i komediálně zábavný.

Jediným dalším více než desetiminutovým opusem na desce je pak William Burroughs. Ten kombinuje mnoho různých výrazových poloh, dojde v míře vrchovaté na Zornovy typické všemožné expresivní skřeky, dvojzvuky, štěkavá ostinata vysoké kadence apod., oba nástroje však ale stále vedou velice citlivou komunikaci a často až překvapivě témbrově souznějí. V těsném naladění pokračuje i improvizace na téma Alejandra Jodorowského, poprvé se tu ozve zřejmě též basou ovládaný syntezátor tvořící zvláštně středovou neučesanou plochu překvapivě korespondující s mnohým saxofonovým experimentováním. Gradace od kantilény k nejdivočejšímu chrčení tu připomene třeba i (byť tenorsax) Pharoaha Sanderse.

Závěrečná nejkratší improvizace The Cleansing působí opět neokázale a připomíná nám, že ač jsou Laswell i Zorn jako hráči, skladatelé a producenti obrovsky rozkročeni mezi mnoha žánry a přístupy, jazzový dialog je pro ně stále jedním z nejpřirozenějších způsobů komunikace.

John Zorn – Bill Laswell: The Cleansing
Tzadik (https://www.tzadik.com)


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.