- Inzerce -

Electric Moon: Stardust Rituals

Stardust Rituals je nejnovější album německé úderky Electric Moon, vedené agilním Davem Schmidtem vystupujícím spíše pod jménem Sula Bassana, což je bývalý latinský název tereje bílého. Trio zde předvádí ukázkový space rock s moderním drivem, někdy se temné minimalistické riffy a zejména precizní práce baskytary v prvních dvou skladbách blíží i stoner rocku. Základ drží basista a zpěvák Komet Lulu za vydatné pomoci bubeníka Marcuse Schnitzlera, přes stručné a pevné basové linky pak skládá Sula Bassana své spacerockové kytarové riffy, podepřené tu a tam zvuky kláves či mellotronu, nebo dokonce elektrického sitaru. Delayem se tu nešetří, všechno je obaleno do vzorně ošetřeného psychedelického dozvuku. Práce se zvukem je vůbec příkladná, vše zní tak, jak má nebo jak by třeba mohlo znít někdy před čtyřiceti lety. Album zní místy také velmi živě, jako by se jednalo o živý záznam improvizací tria ve studiu.

Síla tria je v rychlejších a tvrdších kusech, jako je Stardust, což je údajně nejstarší kus na albu – pochází z roku 2014 a trio jej pouze doplnilo o zpěvy a další dohrávky, nebo ve druhé části úvodní skladby The Loop. Volnější tempo a pokusy o romantičtější sound jsou poněkud méně přesvědčivé a závěrečná dvaadvacetiminutová skladba You Will Live Forever Now se tak může zdát už trochu dlouhá. Naštěstí ve druhé polovině graduje a romantické deseminutové intro nechá za sebou. Na konci ovšem opět zvolní, než nabere dech pro závěrečnou hymnickou pasáž s vokály a mellotronem. Tady by neškodilo trochu krátit, zvláště pak poněkud příliš “atmosférické” cikády na začátku skladby.

Zpěv je na celém albu velmi decentně utopený v bohatém dozvuku, což výslednému soundu velmi svědčí. Feedbacky páskového echa jsou zde rovnoprávným hudebním nástrojem. Kytary jsou spíše hlukové a expresivní, více konkrétní je v několika skladbách elektrický sitar, který však bohužel zní až trochu klišovitě.
Pokud nemáte čas, nebo si nejste jistí, zda jste milovníky space-acid-psychedelic-stoner rocku, doporučuji poslechnout alespoň první dvě skladby.

Electric Moon: Stardust Rituals

Sulatron Records (https://www.sulatron.com/xoshop/index.php)

 


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.