- Inzerce -

Empirical: Connection

Počátky britské formace Empirical sahají do roku 2007, kdy vyšlo jejich eponymní album, jehož produkce se ujal hvězdný saxofonista Courtney Pine, který zde také hostoval ve čtyřčlenné dechové sekci.  Konvenční hard- bopovou instrumentaci pak zdůrazňoval klavír ve spojení s kontrabasem a bicími. Nicméně z původní sestavy nakonec zbyli jen saxofonista Nathaniel Facey a bubeník Shaney Forbes a na postu basy se objevil výkonný a nápaditý skladatel Tom Farmer a posléze obohatil a ozvláštnil zvuk souboru vibrafonista Lewis Wright. Svou pospolitost pak pilovali v programu věnovanému poctě Ericu Dolphymu, jehož skladby se objevily i na druhém počinu kapely Out´n´In z roku 2009. Autorský potenciál se krystalizoval na třetím CD Elements of Truth (2011) a na čtvrtém opusu Tabula Rasa (2013) si vyzkoušeli spolupráci s ženským smyčcovým Benyounes Quartet.

Jejich nejnovější  dílo Connection otvírá Farmerova signifikantně nazvaná skladba Initiate the Initiations, která dává jasně rozpoznat jeho rytmické cítění, které se v dalších titulech jako je zejména Driving Force rozvíjí do bohatých struktur, které otevírají dveře k dalším a dalším hudebním komnatám. To je zcela nejvýraznější v další případně pojmenované kompozici Maze, která je hudebním bludištěm s lehce pokřivenými zrcadly, v nichž se odráží a modelují jeho sonické nápady. Jako silná skladatelská osobnost se tu ovšem projevuje i Lewis Wright, který ve své křehce tajemné Lethe dokonale reflektuje magičnost řeky zapomnění a její omamné účinky. To souvisí i s jeho specifickou technikou hry na vibrafon, který do značné míry determinuje celkový sound kapely. Mnohdy plní jeho nástroj spíše funkci kláves, které vše podmalovávají a zhutňují. To ovšem neznamená, že se zcela vyhýbá rytmickému pojetí. Dokáže být naopak dramatický až expresivní, což dokumentuje především předposlední kus Mind Over Mayhem.

Connection působí již zpočátku svěže a vskutku skvěle propojeně, ale při prvních třech skladbách ještě můžete mít pocit, že to je „jen“ brilantně zahraný a umně vystavený moderní jazz. Pak ovšem můžete začít vychutnávat opravdový esprit souboru s jeho nuancemi, které rozhodně sahají za hranice běžného post-bopu.

Empirical: Connection

Cuneiform Records (www.cuneiformrecords.com)


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.