- Inzerce -

Ferran Fages: Radi d´Or

Ferran Fages: Radi d´Or

Another Timbre (www.anothertimbre.com)

 

Katalánský skladatel, kytarista a nezřídka turntablista Ferran Fages (ročník 1974) je znám zejména coby člen tria Atolón, které s ním tvoří trumpetistka Ruth Barberán a akordeonista Alfredo Costa Monteiro či v poslední době též díky své účasti na novém zpracování Cartridge Music Johna Cage (též na Another Timbre v roce 2013 –viz recenze Matěje Kratochvíla z 16. 9. 2013).



 

Cca šestatřicetiminutový opus Radi d´Or (Paprsek zlata) nahrál Ferran Fages Ensemble ve složení Olga Ábalos (flétna a altsaxofon), Lali Barriére (sinusové vlny), Tom Chant (saxofony), Pilar Subirá (perkuse) a Fages sám doma na akustickou kytaru. I přesto a právě proto je to zvuková lahůdka, která připomíná přírodní chemickou reakci, nebo spíše řetězec reakcí, které se nedějí v laboratorních zkumavkách, ale v přirozeném prostředí vůkol nás. Nejde ovšem o nějaké výbuchy či kouřové klokotání, ale velmi pozvolné procesy, které mají za následek pomalu se proměňující podobu dané materie. Sinusové vlny jsou zde pak určitým katalyzátorem či vlastně ještě spíše elektrolytickým činitelem s poměrně silným účinkem a rozhodně ne podružnou rolí, ovšem opět žádným agresivním elementem. To je vlastně jediná elektronika, která určuje chod všech reakcí. Jednotlivé akustické nástroje (prvky) pak dle svých vlastností, možností a schopností v daný moment určují hybnost či nehybnost oněch změn. To vše se děje na ploše s jen nepatrnými poryvy a vrásy. Není to nějaké bouřlivé přeskupování hmoty či vytváření sonických skulptur, ale spíš něco jako kamenné dno řeky, které mineralizovaná voda jemně nahlodává a případně i patřičně zabarvuje. Tady je to barva zlata ve všech jeho mutacích od bílé, šedé, stříbřité přes žlutavou až bezbarvou či naopak téměř černou.

Opakovaným poslechem pochopitelně objevíte nové dimenze (jako vždy u podobných nahrávek), ale především se můžete výborně soustředit nikoliv na celek, ale na jednotlivé nástroje, což vám umožní zcela jiný úhel poslechu. Tato nenásilná analýza vám rozhodně nezkazí celkový dojem, naopak ho ještě umocní.


Dlouhé stíny, odcházející světlo a skicář nočních můr Davida Tibeta

Do Prahy se v listopadu vracejí Current 93. Po osmnácti letech vystoupí v kostele sv. Šimona a Judy.

Kytara řítící se z kopce

Marc Ribot hvězdou třídenního festivalu v Labské filharmonii.

Zkouška sirén: Caligula jako opera?

Nová podoba skandálního bijáku drží pohromadě hudbou. 

faust z Berlína

Bubeník Werner Zappi Diermaier dovedl novou sestavu krautrockových legend Faust k druhému albu. Přizval k tomu členy Einstürzende Neubauten i die ANGEL.

Udržitelnost, improvizace i umělá inteligence

Projekt Sustain v Hybernské pokračuje.

Třicet let v zajetí hluku

Radek Kopel o zvukovém proudu jednoho gruntu a řady jmen.

Hermovo ucho – S patosem v srdci

Brno Contemporary Orchestra zahájil novou sezónu koncertem na téma „Kardio“.

Hudební Grand Prix v Monte Carlu

Intonarumori ve městě posedlém automobily – premiéra Luciana Chessy.

Zkouška sirén: Rok české hudby jinak?

Smetana a Stockhausen se potkají na brněnské Expozici nové hudby

Extrémně raritní nástroj, na který si nestačí párkrát zahrát

S Miroslavem Beinhauerem o sólovém albu pro šestinotónové harmonium.