Berlínská kapela For Free Hands je projektem progresivního kytaristy Andrease Bruna. Studoval hudbu nejen doma, ale také v Bulharsku a Finsku; jeho uměleckou ideou je spojit onen příslovečný Západ s Východem a Sever s Jihem prostřednictvím moderních jazzových postupů, přímočarosti funku a divokosti balkánské hudby. A to naprosto svobodně, bez omezení; Brun ctí svobodu nade vše – v mládí okusil vězení Stasi, kde snil o pádu Berlínské zdi a o otevření se všemu neznámému, nespoutanému, dosud jen tušenému. Tomu odpovídá i proměnlivá mezinárodní sestava kapely, která vydala již čtyři alba. To zatím poslední se jmenuje Kaleidoscope Freedom a vyšlo na německém labelu Laika Records.
Jde o první album současné čtyřčlenné sestavy For Free Hands, již vedle Němce (Andreas Brun) tvoří dva Bulhaři a Řek. Saxofonista Vladimir Kasparov studoval v Hamburku a Berlíně a zahrál si již se slovutnými jazzmany Whighamem, Presencerem, Wheelerem, Hollenbeckem a Herbolzheimerem. Kontrabasista George Donchev absolvoval studia na Berklee College Of Music, píše i hudbu pro film a divadlo. Bubeník a perkusista Dimitris Christides studoval v Londýně, v Berlíně působí od roku 2003 a je vyhledávaným hráčem také na poli improvisingu a soudobé vážné hudby.
Andreas Brun zde hraje na sedmistrunnou akustickou kytaru a elektrickou kytaru, je autorem všech kompozic s výjimkou jedné adaptace bulharské lidové písně. Tou je track č.4 Blood And Honey, šestiminutová balkánská jízda s excelentním partem sopránky, sólem bicích, skoro vražednou gradací s funky spodkem, jež se v půli zlomí to oregonské lyriky s nádherným kytarovým chorusem a´la Ralph Towner. Jeden z vrcholů alba. Jinak je více než sedmdesátiminutová stopáž vyplněna energickou i barevně lyrickou hudbou dalších devíti skladeb. Brun ozdobil velmi svéraznou akustickou hrou úvodní svižnůstku Meeting Of Good Thoughts; třeba jeho dialog se sopránsaxem je prostě lahůdka! V následující skladbě Perpetuum vás kapela okouzlí nejdříve be-bopovými sazbami s vévodícím tenorsaxem, posléze si vychutnáte frisellovsky nadžánrové kytarové sólo. Magic Friday je odzbrojující směsí prokomponovaného progresivního jazzu s balkánskou taneční řízností. Od téže fúze se odráží mistrně zaranžovaná kompozice Bright Full Moon Groove, jež navíc do sebe vstřebává překvapivé dynamické, rytmické i výrazové proměny, včetně hutných groovů, to vše ozdobeno výbornými sóly el.kytary, kontrabasu a bicích. Codou je zde pak zakokrhání – ano, kohout plaší smrt a hudba je život…
Jenže to není zdaleko všechno! Everything Flows přináší skandinávskou lyriku s garbarekovským sólem sopránky, titulní Kaleidoscope Freedom překvapí kytarovým zábleskem flamenca, které Brun dokáže přetavit do funky jízdy a Kasparov tady vystřihne své nejlepší sólo (tenor). Až niternou lyrikou je sycena nádherná balada 5th Element s výtečným kontrabasovým sólem. Nejdelší kompozicí alba je Dracula´s Breakfest, zprvu patřičně narockovělá, s hutnými, přímočarými riffy, posléze vybuchne hard-bop s nu-jazzovým spodkem, proderou se též balkánské ozvěny a dojde i na zvolnění a rozvolnění ve jménu hororových zvuků. V závěrečné skladbě East Side Gallery Story pak kvartet For Free Hands nechává promluvit arabsky zabarvenou lyriku se sólem sopránky, znějící spíše jako nějaká starobylá orientální píšťala, s jímavým kontrabasem a vyhrávkami virtuózní akustické kytary.
Téhle nahrávky se hned tak nenabažíte!
For Free Hands: Kaleidoscope Freedom
Laika Records (https://www.laika-records.com)