- Inzerce -

Gurun Gurun: Uzu Oto

Improvizační čtveřice Gurun Gurun vydala nové album Uzu Oto, jež je kompilací pěti nahrávek pocházejících z pěti vystoupení. Ty na sebe nemají žádnou časovou návaznost. Právě tak se ale kapela pouští do zajímavé hry s posluchačem, jemuž se nesnaží naservírovat ani „autentický“ živák ani novou studiovou desku.

Gurun Gurun sami uvádějí, že se snažili vytvořit netradiční live album. Koncertní nahrávky improvizátorů či improvizačních seskupení často odhalují způsob, jakým mezi sebou komunikují hudebníci během živého vystoupení. Ten je mnohdy odlišný, než kdyby hráli ve studiu či doma. Z hlediska Uzu Oto je jiná dynamika hry prakticky jediná věc, která jej odlišuje od ostatních desek kapely.

Už v prvních vteřinách prvního kusu Komorebi je slyšet opravdu široké panorama zaplněné pro Gurun Gurun typickými kolážemi nejrůznějších zvuků. Už to mi napovědělo, že čtveřice Jára Tarnovski – Tomáš Knoflíček – Ondřej Ježek – Tomáš Procházka spíše než v nějakém koncertním prostoru hraje „naživo“ přímo v mých sluchátkách. Jakákoliv snaha vžít se do situace, v níž se koncert odehrál, se tak stala nemožnou. Komorebi vzešlo z ticha a zase se do něho vrací. Než stihne zmizet, dává ještě najevo touhu dál znít. Co se odehrálo dál, se však už nedá zjistit. Z ticha se pak vynořuje další nahrávka a tak to pokračuje až do konce alba.

Celá kolekce v osobitém obalu z dílny Petra Válka působí spíše jako celistvé vyprávění sešité z několika nesourodých zdrojů. Všechny nahrávky pořízené v rozličných prostorech od Prahy po Trenčín spojuje větší důraz na kontemplativní zkoumání zvukových zdrojů od kytar po nejrůznější objekty a postupné proměny zvukomalby, než že by se rychle spěchalo na proměnlivost jednotlivých koláží. To je nejpravděpodobněji způsobeno samotnou změnou prostředí, v němž album vzniklo. Snaha vytvořit netradiční živou desku sice není zas tak radikální, přesto ale přináší výsledek vznášející otázku, jak ji poslouchat, která by dost možná při výraznějších zásazích v rámci editace či postprodukce pozbyla jakékoli relevance. Vytváří se tu zážitek na pomezí poslechu živého koncertu a studiové práce s většími možnostmi studiových úprav. K této neuchopitelnosti přispívá i opět „dálková“ účast japonských umělců Cuushe, GG a Asuny. Zdánlivě necitlivá vytrhnutí záznamů z kontextů svého vzniku tedy utváří poněkud jedinečnou situaci, v níž se vytrácí jakýkoli náznak podpory autenticity samotného původního vystoupení a které se musíme zkrátka s radostí oddat.

Gurun Gurun: Uzu Oto
Buh Records (https://buhrecords.bandcamp.com)


Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.

Hermovo ucho – Hudba v Plošinách

Kde končí refrén a kde začíná hudba? K dvojímu výročí Gillesa Deleuze.

Mýtus o alfalabuti

Kniha, kterou Nick Soulsby věnoval Michaelu Girovi a Swans, je mýtizující orální historií a přečíst si ji můžeme i v českém překladu.