- Inzerce -

Halster, Vassily K., Herman Müntzing: RNA Polymerase II Transcription

Halster, Vassily K., Herman Müntzing: RNA Polymerase II Transcription

Clinical Archives (https://clinicalarchives.blogspot.cz)

 

Tvorbu švédského kytarového tria Halster charakterizuje poměrně přesně již jeho základní programové prohlášení, že ke kytaře přistupují jako k objektu, subjektu, bicímu nástroji, zdroji citací, mikrofonu, nářadí a k prostředku k meditaci nad teorií superstrun i čistému bláznění. Anders Lindsjö, Mattias Nihlén, Adam Persson se svými elektrickými i akustickými kytarami experimentují opravdu všemi možnými způsoby, standardní jsou preparace, různé způsoby snímání, rozeznívání nástrojů dalšími objekty i objektů kytarami, trápení efektových krabiček apod.

Tuto činnost navíc veřejnosti prezentují pravidelně – v rámci možností každé pondělí ve své otevřené zkušebně v prostorách bývalého vojenského krytu v Malmö a často s různými hosty. Na jednom letošním červnovém setkání, z něhož vzešel materiál pro toto album, se k nim připojil ještě čtvrtý kytarista, rus vystupující pod jménem Vassily K., a švédský elektronický experimentátor Herman Müntzing. Pětice hudebníků má projev velmi intenzivní a mnohovrstevnatý, nesnaží se nás ale ohlušovat a intenzivně pracuje na evoluci svých komplikovaných struktur. Ze zběsilého epileptického záchvatu pěti virtuozů se může stát kdykoli velice citlivé pianissimo plné napětí a zase jiných zvukových nápadů. Ač tu vše probíhá v podstatě bez pravidelného metra, celek působí velmi rytmicky.

Ve většině z pětice skladeb prolézá lesem kytarových zvuků občas také expresivní saxofon, klarinet či flétna, v průvodních textech se však k dechům nikdo z uvedených zúčastněných nehlásí. Mohlo by jít samozřejmě o Müntzingovu práci s nějakými přednatočenými materiály, ale nevím, kdo by za to po poslechu dal ruku do ohně.

Pokusy o přirovnání k dalším improvizátorům by mohlo vést k dlouhému výčtu jmen, ale já se u tohoto alba nejsem schopen vyhnout mimovolním vzpomínkám na Dereka Baileyho. Celkově jde každopádně o hudbu velice silnou a zvukově opojnou nejen pro ortodoxní vyznavače kytarové hudby, a kdo chce, může po stažení zdarma začít pátrat i po souvislostech s genetikou, k nimž odkazuje název, obal i klip.





Zkouška sirén – experimenty na ajmarský způsob

Cergio Prudencio a jeho divoký postkolonialismus

laug.sonoris chce hrát hudbu bez kompromisů

Zrodil se nový ansámbl pro českou a slovenskou soudobou hudbu.

Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.