- Inzerce -

HRTL: EVNGLN, Bedroom Sessions, Single Releases

HRTL: EVNGLN; Bedroom Sessions; Single Releases

(https://hrtl.bandcamp.com)

 

Brněnský producent Leoš Hort alias HRTL vydal během roku 2013 trojici EP, nejobecněji zařaditelných do oblasti experimentální taneční elektroniky. Ústředním motivem EP EVNGLN  jsou na drobno nakrájené vokály, vysamplované snad z bůhvíjakého gospelu, doplňované pulsujícím hiphopovým rytmem. Díky spíše krátké stopáži tracků je výsledné vyznění značně dynamické. HRTL se zaměřuje, spíše než na  dlouhé, pomalu proměňující se repetice jaké známe z minimalismu, na rychlé a energické variace, které posluchači zabraňují ustrnout na jednom místě.

Chladné atmosféry Bedroom Sessions zase připomenou atmosférické desky rané produkce labelu Warp, z doby kompilací Artificial Intelligence.  Track FMHANG  zase evokuje „skandinávské“ ambientní techno inspirované estetikou trackerů, které produkuje např. Lackluster. Taneční muzika od inteligentů pro inteligenty je bezpochyby přepyšnělé označení odsouzené k zániku již od svého vzniku. Oproti tomu je tvorba  HRTL spíše naivně radostná. S lehkostí sobě vlastní a výbavou omezenou na tři kousky hardwaru (FM syntezátor Yamaha FB01, „hiphopový“ sampler MPC 500 a echo EM600) tvoří Hort ve svém domácím studiu amalgám breakbeatů, acidových  basů a mrazivě melancholických syntetických linek. Rozlámané beaty ale netvoří výhradní arzenál s kterým HRTL operuje. Záznamy na Youtube ze živých vystoupení či improvizací ve studiu ukazují, že se HRTL nebojí ani beatů rovných. Acidové nářezy mohou znít dnes poněkud archeologicky, leč ztratil vůbec acid jako takový od vydání Acid Tracks projektem Phuture roku 1987 svou svůdnost? Nejsou nejen do uší se zařezávající basové linky s téměř rezonujícími filtry stále připraveny pozměňovat vědomí a rozhýbávat těla?

Třetí EP pod názvem Single Releases přináší spíše výlet do oblastí označitelných jako juke, či trap. Trapné žánrové škatulky ale pochopitelně nedokáží vystihnout skutečný obsah, který tvoří rychloprsťácké kouzlení se samplerem MPC 500, fragmentované vokály a vůbec všudypřítomné hluboké a pokroucené basy. Vrcholem EP je půvabný remix WALKER – Cascadeur (HRTL swing&chopped), v závěrečném tracku 12,7x99mm  se snoubí ona melancholie s radostnou lehkostí, ambient s hiphopem, a Texas s Jižní Moravou. Muzika vhodná k tanci i k poslechu.


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.