V prostorách hvězdárny ve východočeské Úpici bude až do konce října 2015 vystavovat fotografka Barka Fabiánová kolekci čtyřiceti čtyř portrétů současné hudební scény v Africe. Výstava dostala všeříkající název Hvězdy africké hudby. Na vernisáži 19. července v 17.00 vystoupí hudebně-taneční soubor IYASA ze Zimbabwe.
Barka Fabiánová působí především v Praze, kde je zaměstnána v Geofyzikálním ústavu ČSAV (který na výstavě s hvězdárnou také spolupracuje). Fotí ale nejen na domácích koncertech a festivalech, ale též v zahraničí (např. LIFEM v Londýně, Garana Jazz Festival v rumunském Banátu). S foťákem se ráda toulá třeba po Francii, Skandinávii, Německu a Irsku. Publikuje v časopisech Full Moon a UNI, včetně početných hudebních portálů. Její fotky jsou také součástí bookletů alb. Nejde mi o fotografování velkých hvězd, říká, ale spíš o emoce, které v nás hudba vyvolává.
Afrika, toť kontinent s miliardou lidí, hovořících 3000 jazyky. Tato pravlast minimalismu (mimo jiné) stále ještě ukrývá hudební poklady, čekající na objevení. Vystavené snímky byly pořízeny v letech 2011-2015 na festivalech Respect, Colours Of Ostrava, trutnovský Jazzinec a na koncertech pořádaných agenturami Rachot a P&J Music. Mimochodem – fotografie kapverdského kytaristy Tcheky, která samozřejmě ve vystavované kolekci nesmí chybět, získala 5.místo v loňském ročníku soutěže Jazz World Photo. V úpické hvězdárně je i legendární etiopský saxofonista Getatchew Mekurya, který s holandskými punkovými divochy The Ex smetl návštěvníky Respectu v roce 2011, také Hendrix kory Bao Sissoko, gambijský griot a bluesman Juldeh Camara, marocký loutnista Aziz Sahmaoui (spoluhráč Joea Zawinula), New Mama Africa Angélique Kidjo, Master Musicians of Jajouka z Maroka, kytarista Ebo Taylor, soubor Fendika (jenž učaroval třeba Jimu Jarmuschovi), konžský garážový acid Konono No1 či slavný průkopník etio-jazzu Mulatu Astatke.
Politika může být posílena hudbou, ale hudba má sílu, která se vzpírá politice – to řekl Nelson Mandela. A tato slova jsou též mottem celé výstavy.