- Inzerce -

Indian Jewelry: Totaled

We Are Free (www.nowwearefree.com)

Frontman kapely Tex Kerschen prohlašuje, že “nevěří nikomu, kdo nemá špinavé ruce”. Znát je to i na čtvrté desce jeho projektu Indian Jewelry, který jede na současné vlně noise rockových psychedelických kytarovek, šamansky vyvolává zašlé duchy acid rocku, ale zároveň je schopný do celého konceptu oživování dávno prošlých forem vnést spoustu vlastní invence. Jeho východiskem není jenom psychedelický rock jako nástroj, který oslavuje chemické způsoby rozšiřování vědomí, ale zvuk Indian Jewelry v sobě nese i paranoiu a rozčarování z toho, jakým způsobem drogová revoluce přelomu šedesátých a sedmdesátých let nezafungovala.

Album vyšlo na labelu We Are Free, jehož název nabízí slušnou berličku k  pochopení způsobu, jakým Indian Jewelry ke své hudbě přistupují. Hudebník zde není svobodný ve smyslu neomezenosti vlastní tvorby, ale svobodu zažívá především proto, že v dnešní době snadné dostupnosti hudby může poslouchat co chce. Jeho inspirační zdroje jsou tak široké a stejně pestrá pak může být i jeho produkce. Indian Jewelry velmi schopně kombinují psychedelický rock konce šedesátých let, new wave konce sedmdesátých let a indie rockovu estetiku, kterou v počátcích devadesátých let začali rozvíjet třeba Pavement. Když si k tomu člověk přičte ještě velké ovlivnění industriálem a rozmazanými plochami elektronicky drnčivých drones, vznikne deska, která jasně stojí na jednom z vrcholů letošního roku – minimálně na tom žánrovém.

Přes opravdu široké inspirační zdroje totiž Indian Jewelry jenom odevzdaně nepostávají na ramenou titánů, ale pomáhají tvořit mytologii současné scény kolem internetového magazínu Pitchfork. Ten sice Indian Jewelry moc v oblibě nemá a jejich desky pravidelně posílá spíš do šedého průměru, ve skutečnosti ale Indian Jewelry přesně reprezentují způsob, jakým scéna kolem Pitchfork hudbu vnímá – nedělat nic moc nového, ale zato to dělat opravdu skvěle. Je pochopitelné, že někomu může být takhle „scéna“ protivná, jsou ale desky, kvůli kterým stojí za to odhodit předsudky. Deska Totaled je určitě jednou z nich.


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.