- Inzerce -

Instrumentárium: Elektrický sitár

V první polovině 60. let rockoví muzikanti objevili prostřednictvím Raviho Šankara sitár. V roce 1965 jej použila skupina Yardbirds v nahrávce písně Heart Full Of Soul.

Tato verze nakonec nebyla vydána a na singlu z června 1965 part sitáru nahradila kytara Jeffa Becka s tehdy ještě nepříliš často používaným efektem fuzz.

První vydanou rockovou skladbou se sitárem se tak stala Norwegian Wood od Beatles, která vyšla v prosinci 1965 na albu Rubber Soul.

Hrát na sitár bylo pro rockové muzikanty obtížné, studiový kytarista Vincent „Vinnie” Bell proto pro firmu Danelectro navrhl nástroje napodobující zvuk sitáru, avšak konstrukčně vycházející z elektrické kytary. Tyto elektrické sitáry se vyráběly v letech 1967 až 1969. Menší model Danelectro Sitar, označovaný také jako Dano Sitar, má šest strun jako běžná elektrická kytara. Větší model Vinnie Bell Coral Sitar má na těle napnuto třináct dalších strun, které jsou chromaticky laděné a fungují podobně jako resonanční struny sitáru.

Elektrický sitár Danelectro můžeme slyšet například ve skladbě Green Tambourine, kterou na konci roku 1967 vydala skupina Lemon Pipers.

S koncem psychedelického období sitár z rocku nezmizel a občas jej najdeme i v novějších nahrávkách. Typický zvuk se objevuje třeba na albu Joe’s Garage od Franka Zappy z roku 1979 ve skladbě Catholic Girls.

Základní součástí elektrických sitárů je upravená kobylka produkující charakteristický bzučivý zvuk s množstvím harmonických složek. Výměnou kobylky lze na elektrický sitár přeměnit každou běžnou elektrickou kytaru. Zde je kytara Danelectro Dano ’56 opatřena kobylkou Gotoh Sitar Bridge.

Pokud nechcete upravovat kytaru, můžete vyzkoušet efektovou krabičku Electro Harmonix Ravish Sitar.

Také si můžete obstarat repliky originálních elektrických sitárů firmy Danelectro. Pod názvy Jerry Jones Electric Baby Sitar a Electric Master Sitar je v 80. letech začal vyrábět Jerry Jones, který se do roku 2011 věnoval výrobě kopií nástrojů této firmy.


Nejde jen o talent, ale hlavně o podmínky

S Barborou Vackovou Gillies o ženách skladatelkách.

Zkouška sirén – experimenty na ajmarský způsob

Cergio Prudencio a jeho divoký postkolonialismus

laug.sonoris chce hrát hudbu bez kompromisů

Zrodil se nový ansámbl pro českou a slovenskou soudobou hudbu.

Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.