- Inzerce -

Instrumentárium: TR-909

Rhythm Composer TR-909 je prvním bicím automatem japonské firmy Roland, který kombinuje analogově generované zvuky se samply reálných nástrojů. Většina zvuků bicích nástrojů se generuje pomocí oscilátorů a filtrů, zvuky činelů jsou uloženy v digitální podobě jako komprimované šestibitové vzorky. Základní parametry zvuků lze upravovat. Zabudovaný sekvencer je programovatelný, umožňuje vytvářet patterny složené z šestnácti kroků a jejich řetězením tvořit skladby. TR-909 je jedním z prvních nástrojů firmy Roland, který je vybaven rozhraním MIDI.

Vyráběl se v letech 1984 – 1985, vyrobeno bylo kolem 10 000 exemplářů. Jeho autorem je konstruktér Tadao Kikumoto, který dříve navrhl též úspěšný analogový basový syntetizér se zabudovaným sekvencerem TB-303.

Zvuk TR-909 je výrazně syntetický, v 80. letech proto nástroj nezaznamenal zvláštní obchodní úspěch. Zanedlouho se však začal používat v elektronické taneční hudbě, značně se rozšířil a jeho výrazný zvuk spoluvytvářel styly house nebo techno.

V pěti minutách se můžete s nástrojem seznámit zde.



Zde je podrobnější popis:





A zde zvětšená verze nástroje:




Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.