- Inzerce -

Jak Jacques Demierre dobře vyměřil stavbu piana a okomentoval i meteorologickou situaci

Takové to avantgardní břinkání, vlastně podobné sólovým výletům Filipa Topola.

O švýcarském pianistovi (a leckdy i vokálním experimentátorovi) Jacquesovi Demierrovi se psalo v HIS Voice několikrát před pár lety, především ohledně jeho působení v triu se saxofonistou Ursem Leimgruberem a kontrabasistou Barrem Phillipsem a jeho tvorba byla reflektována i profilovým albem na prestižním labelu Tzadik. Nové album Well-Measured Piano je další majstrštyk, který má v jeho diskografii zásadní postavení.

Když jsem začal nedávného brzkého rána již poněkolikáté poslouchat tento zcela fenomenální opus, vpadla mi do toho manželka s dvojčátky na rukou. Když jsem ji upozornil, že poslouchám takové to svoje „avantgardní břinkání“, kontrovala, že jí to přijde podobné sólovým výletům Filipa Topola. Tohle přirovnání mi nakonec přišlo docela trefné.

Vize tohoto projektu napadla Demierra, když byl pozván hrát do budapešťského Centra architektury. Tehdy si ještě více uvědomil stavebnost a stavební dispozice nástroje. Už obal alba napovídá, že Jacques tehdy vzal s veškerou vehemencí piano do svých paží jako určité spojení nervů s mozkovou centrálou. Což působí i při poslechu. Ve třech rozsáhlých kompozicích (dvě přes dvacet minut a jedna téměř patnáctiminutová) se signifikantními názvy Dilute the Sky with Care, Wind Motet a To Thank the Morning Rain se obloha skutečně rozpouští v patřičném dunícím i jemném témbru, vítr větrní, a déšť dští ve fantazijní kadenci.

Technicky dokonalé provedení s různými preparacemi navíc vůbec nepůsobí čistě akademicky, ale hlavně impresionisticky, ovšem spíš v interlogistickém smyslu. Album je přes svou relativní technicistnost nesmírně náruživé, repetiční i překvapivě zlomité, ale ve chvílích i něžně romantické a vlastně reminiscující proměnlivost počasí v bezčasí i časí. A je k poslechu i na autorových webových stránkách.

Jacques Demierre: The Well-Measured Piano
Creative Works Records (https://www.creativeworks.ch)


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.