- Inzerce -

Jan Faix – Marian Petržela: II

Duo dvou někdejších souputníků z jazzově-elektronických Bob Saint-Claire se setkalo k improvizované session ve studiu UHL a výsledkem je album pojmenované lakonicky II.

Potenciálního posluchače hned na první pohled zaujmou vtipné a mnohoslibné názvy, které jakoby upomínaly na jejich předchozí společné působiště. Srovnej Bob Saint-Claire: Natřu ti boubín (mlaskaje) a Faix / Petržela: Šampon opery (tu není). K letům společného groovování trochu odkazuje i hudba, z množství praskání, křupání, pípání a dalších sonických úkazů se co chvíli vynoří elektrické piano, často i podpořené doprovodem bicích, které vždy jako by se pokoušelo nastolit tu správnou jazzovou atmosféru, nicméně se mu to daří vždy jen na krátký moment. Je to ovšem právě piano, které na sebe na albu strhává asi největší pozornost, minimálně v jeho první polovině. V trochu jiném duchu se nese zajímavá skladba Kouzelná krabička, kde se zvuky zjevují a mizí neočekávaně a vytvářejí příjemné momenty ticha, nabité očekáváním, odkud a jaký zvuk se vynoří teď.

Albu poněkud schází dynamické vrcholy, snesl a očekával bych tu nějaké noisovější plochy, příjemný je v tomto ohledu závěr skladby Toccata na křižovatce, mohl by být ovšem ještě trochu hlučnější, případně zlejší. O trochu více ošklivých momentů by nahrávce vůbec prospělo. Příjemně ošklivá je třeba první skladba Šampon opery, s rozskřípaným sólovým hlasem a chaotickým zapínáním rádia. Nejzajímavější skladbou je zřejmě Happy New Hoax, kde se se střídají přísné elektro a rockové groovy s koktavými zvuky a zámlkami, vše poháněno přísným beatem. Škoda, že se tato frenetická poloha na albu nevyskytuje častěji. Album uzavře ztišená skladba Supervysavač s nadpřirozenými schopnostmi, což je delší track plný ticha a příjemných škrabavých zvuků, skrz které občas prosákne rána na buben či útržkovitý motiv na nějaký klávesový nástroj. Skladba plná zvukových mikrosituací a pěkných zvukových barev, kterou je radost poslouchat.

Zvuk nahrávky je příjemný, jen zvuk bicích je tu na můj vkus moc rockový.

Jan Faix – Marian Petržela: II
Polí5, Signals from Arkaim (https://www.polipet.cz, https://signalsfromarkaim.blogspot.cz)


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.