- Inzerce -

Jan Faix – Spacosh: Problem

Pražský netlabel Signals from Arkaim uveřejnil nahrávku Problem, za kterou stojí zakladatel labelu Jan Faix a kytarista Spacosh, známý z projektů Between the Planets nebo Sousedi. Nic víc než obsazení se z informací na stránce labelu nedozvíme, takže nám tentokrát místo obligátního příběhu musí stačit jen hudba.

Ve skladbě Ego slyšíme dvě jasně oddělené zvukové barvy – kytarovou a klávesově-elektronickou. Kytara hraje na harmonickou strunu, v pozadí staví ambientní prostory a je tu z obou nástrojů ten výrazně dramatičtější, kdežto klávesy zde zastupují spíše jakýsi rozkladný element, nervózně bublají, škytají a sípají. V druhé půli skladby se obě zvukové polohy více sbližují, jak se oba instrumenty dostávají od svých extrémních poloh více do středu, kde se pokouší nalézt společnou řeč. V poslední čtvrtině skladby se dostaneme až ke kytarovému dronu, který ale po krátkém harmonickém intermezzu opět rozloží podivná korozivní elektronika.

Další a o poznání víc vyšinuté zvuky otevřou druhou skladbu nazvanou Society. Hudba je zde více vrstevnatá, předpokládám, že Spacosh tu obsluhuje i syntezátory. Skladba přeskakuje do miniaturních motivů, jako by občas přeskočila drážka, jednotlivé vrstvy se po sobě nesourodě kloužou, tu a tam vyskočí kytarový motivek, do toho jakési klávesové čiřikání, to vše se pokouší držet jakýsi vytleskávaný beat, k tomu všemu přidejte klávesovou náladičku, kterou by Martin Kratochvíl mohl v 80. letech podkreslit nějaký pěkný dokumentární film. A ještě trochu flangeru, do toho zvuky jako z opravy transformátoru, která se nějak nedaří, a trochu roztomilých klávesových motivů, které se patrně ztratily a opět našly v jiné skladbě.

Zatímco během první kompozice to vypadá, že oba spoluhráči drželi spíše své tradiční pozice a svým způsobem si “vedou svou”, v druhé skladbě najdou společnou řeč v nervózní útržkovité hudbě, plné zábavných somnambulních melodií a podivného pletiva klávesových zvuků, které rezignovaly na ušlechtilost a ze kterých oba pánové vytvoří soundtrack vhodný k podvečerní lobotomii nebo jiné rozverné autodestrukční činnosti. Škoda, že zúčastnění hudebníci byli jen dva, skladbu Society si dovedu představit nahranou za pomoci několika dalších instrumentalistů. Schizofrenické krásno by dostoupilo vrcholu.

 

Jan Faix – Spacosh: Problem

Signals from Arkaim (https://signalsfromarkaim.blogspot.cz)


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.