- Inzerce -

Ke vstupu do Dobršské brány letos lákají Verneri Pohjola i Andrea Motis

Vyhrajte dvě vstupenky na letošní ročník festivalu.

Tisková zpráva: Nástroj trubka se stane středobodem letošního třetího srpnového víkendu špičkových hudebníků z celé Evropy, a to díky šestému ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Dobršská brána. Dva dny a večery plné hudby se odehrávají již tradičně třech na místech – na venkovní scéně u barokního zámku, v gotickém kostela, nebo pod korunou stromů na stinném trávníku u věže románské zvonice v obci Dobrš na Strakonicku, v podhůří Šumavy.

Headlinerem pátečního večera se silným muzikantským rodokmenem – a to díky dědečkovi Enstiovi, dirigentovi a otci Pekkovi, členovi známé skupiny Wigwam – je čtyřiačtyřicetiletý finský trumpetista a skladatel Verneri Pohjola. Přináší nenapodobitelný skandinávský zvuk, pomalý, zasněný a ledový, i když se srdečným teplem muzikantského ducha, který není v tomto případě zcela vyloučen. Pohjola se svým kvartetem zahraje především hudbu ze svého alba The Dead Don’t Dream z roku 2020.

Headliner druhé festivalového dne přijíždí z Barcelony. Andrea Motis je mladá jazzová zpěvačka, trumpetistka a skladatelka, nahrávající u Impulse Records. Se svým projektem Loopholes vsadila na pestrost vlivů a rozšíření žánrového záběru. Podařilo se jí spojit prvky latiny, funku, soulu, R&B, fusion i středomořského folklóru. Zazpívá v rodné katalánštině, ale i španělsky, portugalsky, anglicky či německy.

Ze hlavních headlinerů festivalu je Markus Stockhausen zřejmě díky otci, německému modernistickému skladateli, ten s nejimpozantnějším hudebním rodokmenem. Pětašedesátiletý Markus Stockhausen se dobře etabloval jako skladatel a éterický jazzový trumpetista na evropské scéně, když si vybudoval vlastní originální jazyk, díky kterému se stal jedním ze zásadních interpretů labelu ECM. Jeho kvarteto zahraje skladby z nahrávky Tales z roku 2021, na které první disk věnoval hudbě komponované a další dva volné improvizaci. Skupina Markuse Stockhausena zde spojuje své klasické a moderní hudební vzdělání a vlivy při začleňování elektroniky a vůbec se neštítí vkládat do skladeb s naprostou jemností strhující avantgardní mezihry.

To jsou hvězdní a vzácní hudební hosté Dobršské brány. Nicméně vysokou uměleckou úroveň slibuje také nejen nový česko-polský kvartet Štěpánky Balcarové, československé duo Michala Rataje a Oskara Töröka, opětovné pódiové shledání Jiřího Kotači se švédským kytaristou Alfem Carlssonem, nebo koncert opravdové legendy českého jazzu, klavíristy, varhaníka a skladatele Emila Viklického, který přiveze svůj kvartet, ve kterém vystoupí Miroslav Hloucal, známý jazzový trumpetista, skladatel a sám leader skupiny. Pozornosti jistě neujede také koncert mladé krve evropského jazzu, německého trumpetisty Jakoba Bänsche a klavíristy Niklase Roevera.

Dobršská brána tak opět přináší do Pošumaví magickou hudbu. Vstupte do ní ve dnech 19. a 20. srpna i vy! Dva lístky zdarma získá šťastlivec vylosovaný z těch, kdo nám do půlnoci dne 18. srpna odpoví na soutěžní otázku: Jaký typ nástroje byl tématem prvního ročníku festivalu? Odpovědi zasílejte na adresu infoZAVINÁČhisvoiceTEČKAcz.

Program festivalu Dobršská brána 2022

Pátek 19. srpna
16:00 Oskar Török & Michal Rataj (kostel)
18:30 Štěpánka Balcarová Quartet (zámek)
20:30 Verneri Pohjola (zámek)

Sobota 20. srpna
13:30 Miroslav Hloucal – workshop (zámek)
15:00 Jiří Kotača & Alf Carlsson Quartet (kostel)
16:30 Jakob Bänsch Duo (zvonice)
18:00 Miroslav Hloucal & Emil Viklický Quartet (zámek)
19:30 Markus Stockhausen (zámek)
21:00 Andrea Motis (zámek)

Více informací naleznete na webových stránkách www.dobrsskabrana-fest.cz.


Marian Palla: Na hudbě není důležité, co zazní a jestli vůbec

Když jsem se měl učit, tak jsem hrál, a když jsem se dostal na konzervatoř, tak jsem zase maloval. Teď mě napadá, co budu dělat, až tu nebudu, uvažuje moravský umělec.

Může být krize krásná?

V Kampusu Hybernská bude ve středu a čtvrtek prostor pro hudbu, zvuk a udržitelnost.

Dlouhé stíny, odcházející světlo a skicář nočních můr Davida Tibeta

Do Prahy se v listopadu vracejí Current 93. Po osmnácti letech vystoupí v kostele sv. Šimona a Judy.

Kytara řítící se z kopce

Marc Ribot hvězdou třídenního festivalu v Labské filharmonii.

Zkouška sirén: Caligula jako opera?

Nová podoba skandálního bijáku drží pohromadě hudbou. 

faust z Berlína

Bubeník Werner Zappi Diermaier dovedl novou sestavu krautrockových legend Faust k druhému albu. Přizval k tomu členy Einstürzende Neubauten i die ANGEL.

Udržitelnost, improvizace i umělá inteligence

Projekt Sustain v Hybernské pokračuje.

Třicet let v zajetí hluku

Radek Kopel o zvukovém proudu jednoho gruntu a řady jmen.

Hermovo ucho – S patosem v srdci

Brno Contemporary Orchestra zahájil novou sezónu koncertem na téma „Kardio“.

Hudební Grand Prix v Monte Carlu

Intonarumori ve městě posedlém automobily – premiéra Luciana Chessy.