- Inzerce -

Kode 9 + Spaceape: Killing Season

Kode 9 + Spaceape: Killing Season

Hyperdub (https://www.hyperdub.net)

 

Zdá se, jako by si tímto svým posledním počinem Stephen Samuel Gordon, známější hudební veřejnosti pod pseudonymem Spaceape (či Space Ape) předpověděl svoji blížící se smrt. Je patrné, že tento londýnský raper s africkými kořeny, už o své zákeřné chorobě věděl delší dobu a tato poslední práce jen završuje či možná dokumentuje jeho poslední dny na tomto světě. Jednoznačně ústřední skladbou celého EP je klipově rozpracovaná Devil Is A Liar, která svým symbolizovaným leitmotivem maskovaného démona/ďábla, tak trochu navazuje na Spaceapovo sólové minialbum Xorcism, ovlivněné haitskou domorodou hudbou, plnou chaotických perkusí a démonolátrie, přetavené do současného hudebního jazyka. Jméno celého EP, Killing Season, je pro jeho smrt taktéž příznačné, i když k jeho vydání na značce Hyperdub došlo až těsně po ní. Faustovské téma je stále všudypřítomné.




Spaceapův hypnoticky nezúčastněný vypravěčský flow je hlavním spojujícím vláknem pro jeho stěžejní práce s producentem a muzikologem
Steve Goodmanen aka Kode 9, s nímž definovali před lety dubstepovou kulturu. Nejprve albem The Memories From The Future z léta páně 2006, volně navazující na legendární bestseller Ericha von Dänikena, redigující klasickou konveční historii na historii iniciovanou návštěvníky UFO z vesmíru. I když jejich druhé album Black Sun, už více okupovalo abstraktnější odnože elektroniky, až mysticky hutné subbasy a klapavé perkuse hráli pré i zde. Od té doby se dubstep stal nadužívanou a zprofanovanou škatulkou, která dokázala pozřít všemožné elektronické žánry, které se podřídily jeho diktátu a poté byly opět vyplivnuty do éteru hudebních stanic a kritiků. Nicméně jeho iniciátoři Kode 9 a Spaceape měli od samého začátku něco navíc – koncepci a originální přístup, které však producentům, dnes hlásící se k jejich odkazu a navazující na premisy žánru bohužel často chybí. Ať už je to jakkoliv. Tělu budiž země lehká. Duše však žije dál.







Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.